ROPA: Ruské exportné clo na tonu ropy dosiahne v júni 462,10 USD

444

Informovala o tom agentúra Reuters na základe vlastných výpočtov po zverejnení relevantných údajov federálneho ministerstva financií v Moskve. 
Clo na tonu ropy tak dosiahne najvyššiu úroveň za posledné necelé tri roky. Doteraz bolo najvyššie od polovice augusta do polovice septembra 2008. Vtedy exportné firmy odvádzali štátu z každej tony vyvážanej suroviny 495,90 USD. Barel ropy stál na svetovom trhu takmer 150 USD. Presnú výšku cla v júni oficiálne oznámi ministerstvo pred 31. májom.
Hovorca ministerstva financií Alexander Sakovič uviedol, že od 15. apríla do 14. mája sa barel (159 litrov) ruskej ropy Ural predával v priemere po 116,24 USD, kým v predchádzajúcich 30 dňoch sa predával po 114,47 USD.
V Rusku jestvuje aj clo na vývoz pohonných látok. Za tonu sa tento mesiac platí 408,30 USD. Sakovič zatiaľ nevedel odpovedať na otázku, či v júni vzrastie na 415,80 USD. Vo viacerých ruských regiónoch na čerpacích staniciach pretrváva nedostatok pohonných látok. Vláda sa koncom minulého mesiaca rozhodla konsolidovať situáciu. Obmedzila export benzínu a nafty a zvýšila naň exportné clo o 44 %.