Oznámil to jeho tím. Koňuchov tak prekonal výkon Američana Steva Fossetta, ktorý v roku 2002 svet balónom obletel za 13 dní a osem hodín.
Steve Griffin z Koňuchovova tímu oznámil, že vzduchoplavec preletel krátko po 13:00 miestneho času (07:00 SELČ) nad letiskom v austrálskom Northamu, kde let o dĺžke 33 000 kilometrov 12. júla začal. Podľa Rusovho tímu let trval 11 dní a šesť hodín čistého času. O tri hodiny neskôr Koňuchov bezpečne pristál v mestečku Bonnie Rock, asi 160 kilometrov východne od Northamu.
Balon 2
„Pristál, je v poriadku a celý, je šťastný,“ referoval z miesta pristátia letový koordinátor John Wallington, ktorého citovala agentúra AP. „Je to fantastické – prekonaný rekord, všetci v poriadku,“ dodal nadšene.
Koňuchov sa potom vrtuľníkom vrátil do Northamu, kde jeho hlavnou starosťou bola prvá sprcha po 11 dňoch, povedal Griffin.
Šesťdesiatštyriročný Koňuchov kopíruje cestu svojho predchodcu, pretože aj Fossett štartoval z Northamu.
Svetová federácia leteckého športu, ktorá sídli vo Švajčiarsku, rekord zatiaľ nepotvrdila.
Miestni obyvatelia na sociálne siete umiestnili zábery balóne prelietavajúceho nad pobrežím.
Balon 3
Koňuchov je skúsený vzduchoplavec, námorník a horolezec. Balónom s hmotnosťou 1,8 tony zamieril z Austrálie na východ cez Nový Zéland, Chile, Argentínu a Juhoafrickú republiku a potom späť do Austrálie.
Na austrálskom pobreží dnes bolo zamračené, ale nefúkal vietor, takže panovali vhodné podmienky pre pristátie. Fossett bol v roku 2002 nútený stráviť dôvodu mimoriadne silnému vetru vo vzduchu ešte dva dni a kôš potom vliekol po zemi štvrť hodiny, než sa zastavil na dobytčie farme na juhozápade štátu Queensland. Mal vtedy 58 rokov a pri pristátí si tak urputne hrýzol pery, že keď vystúpil z koša, krvácal.
Fossett si splnil svoj sen, ale obletel Zem v balóne až na šiesty pokus a okrem iného čelil za letu aj požiaru v kabíne.