Ruský umelec ukrižoval Gagarina na paneláku, odviezla ho polícia

522

    „Práve idem v policajnom aute v sprievode troch policajtov. Odpor som nekládol. Vraj mám podať vysvetlenie,“ povedal Alexander Žuněv rozhlasovej stanici Govorit Moskva.

    Predtým sa nechal počuť, že si nemohol nechať ujsť takú príležitosť: v nedeľu 12. apríla o pravoslávnych Veľkú noc totiž Rusko oslavovalo ako Kristovo zmŕtvychvstanie, tak výročia letu prvého kozmonauta Jurija Gagarina. Výsledkom sa stal obraz „Gagarin. Ukrižovanie „. Autor ho vylepil na fasádu.

    „Gagarin je terajší Kristus vedy, ktorý dobrovoľne vzal na seba prvé vesmírne utrpenia ľudstva,“ napísal na Facebooku umelec. Svoje dielko považuje za pokus o symbiózu vedy a viery a má prispieť k väčšej vzájomnej tolerancii – vraj aby sa náhodou zase neopakovali „chybičky“ ako upálenia Giordana Bruna.

    Pokus o zmierenie ale asi nevyšiel. Na dielo si totiž posťažoval miestny poslanec Jurij Utkin. Vraj mu volali početní pobúrení občania a ani on sám nepovažuje za etické spájať Gagarina s ukrižovaním. Skôr vraj ide o čin postihnuteľný podľa paragrafov o vandalizme alebo o urážku citov veriacich.