Ukrajinské médiá ospevujú statočnú akciu dvoch dievčat na okupovanom Kryme. Ľsťou sa im pred vianočnými sviatkami podarilo otráviť niekoľko desiatok členov ruských vojenských jednotiek. Teraz, keď boli vypátrané agentmi FSB, stačili ich niekoľko zastreliť a utiecť, napísala agentúra Unian.

Začiatkom decembra navštívila dvojica ukrajinských dievčat kontrolné stanovište v okupovanom Simferopole. Predstavili sa ako miestne obyvateľky, ktoré chcú „našim chlapcom za všetko poďakovať“, a odovzdali ruským okupantom sedem fliaš vodky ak občerstveniu aj syr, chlieb, klobásy a ryby.

Vojaci si dopriali alkohol aj bohatú desiatu. Ale čoskoro desiatky z nich pociťovali následky otravy. „K tragédii došlo na jednej z našich vojenských posádok v Simferopole. Podľa vojenských zdrojov diverzanti použili otrávený alkohol a jedlo. Je viac ako 20 mŕtvych,“ citovala agentúra Unian začiatkom decembra jeden ruský účet na Telegrame.

Pančovaný alkohol zabíjal! Rodičia (†41 a †39) piatich detí chceli zapiť nový nábytok: Zomreli pár hodín po sebe

Podľa jej zdrojov obsahovalo občerstvenie veľké množstvo arzénu a v jednej fľaši bol nájdený strychnín. Dievčatám sa podarilo zmiznúť. Vyšetrovatelia ich spájali aj s predchádzajúcim podobným útokom na dôstojníkov FSB v rovnako okupovanom Melitopole.

Agentom FSB sa podarilo dievčatá podozrivé zo zabitia desiatok ruských okupantov vypátrať v Jalte na juhu Krymu. Pri pokuse o ich zadržanie sa strhla prestrelka. „Diverzanti boli v jednom zo súkromných domov, pred pár dňami sa ich pokúsili zadržať, ale nepodarilo sa. Dievčatám sa podarilo utiecť,“ cituje Unian zdroje, ktoré sa odvolávajú na FSB.

Bez milosti strieľame všetko! Keď ruskí vojaci volajú domov, opisujú vraždy aj strach

„Podozriví zo smrti 46 bojovníkov vzdorovali a bohužiaľ sa ich nepodarilo zadržať. Ukázalo sa, že boli dobre ozbrojení a pripravení. Navyše ich niekto zrejme pred našou návštevou varoval. Akonáhle ich špeciálne jednotky prišli zatknúť, spustili na ne paľbu z pištolí aj automatických zbraní,“ uviedla podľa ukrajinskej agentúry ruská špeciálna služba FSB.

Dievčatám sa nakoniec podarilo ujsť autom, ktoré sa neskôr našlo opustené na predmestí Jalty. „Nevieme, kde sa teraz nachádzajú. V dôsledku streľby boli zabití traja dôstojníci FSB, ďalší dvaja boli zranení, jeden z nich vážne. Jeden zo zločincov by mohol byť zranený. Pátranie po nich pokračuje,“ dodal zdroj agentúry Unian.

Po ulici pobehovali stovky naháčov, priotrávených na swingers party

Informácie z vojnovej zóny nie je možné nezávisle overiť. Príbeh ukrajinských záškodníc pripomína ruskú partizánku Zinajdu Portnovú, ktorá sa preslávila tým, že počas druhej svetovej vojny ako pätnásťročná údajne zabila viac ako sto nacistov jedom. Nakoniec ju zajali a zastrelili v roku 1944 v Polocku na území Bieloruska. Posmrtne dostala vyznamenanie Hrdina Sovietskeho zväzu a Leninov rád. Vo Vitebsku stojí jej pomník.