Samovražedný atentátnik zabil 50 ľudí

119

Informáciu priniesli svetové agentúry s odvolaním sa na šéfa Sýrskej organizácie pre ľudské práva (OSDH) Ramího Abdara Rahmana. Útočník podľa neho pochádzal z radov islamistickej skupiny An-Nusrá. Bombový útok je hlásený aj z Damasku, počet mŕtvych alebo zranených zatiaľ nie je známy. Nálož explodovala na námestí plnom ľudí vo štvrti obývanej prevažne Alavitmi. O útoku pri Hame informovala aj štátna agentúra SANA. Neuviedla ale ani počet mŕtvych, ani nezmienila, že terčom atentátu boli vojaci.
OSDH oznámila tiež útok vládneho letectva v severozápadnej provincii Idlib, pri ktorom bolo dnes zabitých najmenej 20 povstaleckých bojovníkov. Medzi obeťami je údajne aj veliteľ Idlibskej brigády mučeníkov. Roztrieštená sýrska exilová opozícia dnes údajne odhlasovala rozšírenie svojej politickej platformy ako jeden z krokov vedúcich k zjednoteniu, ktoré by jej prinieslo medzinárodné uznanie. Schôdzka ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova s generálnym tajomníkom LAS Nabilom Arábim a splnomocnencom OSN Lachdarom Brahímím nepriniesla žiadnu zhodu. „Nezostáva než si otvorene priznať: nie je zhoda v ničom,“ vyhlásil dnes Arabí.
Hlavný sýrsky opozičný orgán, exilová Sýrska národná rada (SNC), podľa jedného z organizátorov konferencie v Dauhá odhlasoval rozšírenie svojej členskej základne. Väčšina z 222 delegátov dnes schválila takmer zdvojnásobenie členov valného zhromaždenia SNC na približne 420, povedal Anas Abdáh. Cieľom bolo rozšíriť rady SNC o väčší počet aktivistov a politických zoskupení zo sýrskej vnútornej scény.
USA a ďalšie štáty vyzvali sýrske opozičné vedenie k rozsiahlej reorganizácii tak, aby lepšie reprezentovalo tých, ktorí sa zúčastňujú bojov a umierajú na frontoch v Sýrii. Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová povedala, že dni vedúcej úlohy SNC sú zrátané. Dnešné rozšírenie SNC však nemusí byť dostatočné, aby odvrátilo plán na zriadenie nového vedenia sýrskej opozície, presadzovaný Spojenými štátmi.
Podľa správ opozičných aktivistov ťažké boje pokračujú v Damasku, kde dnes vládne letectvo a delostrelectvo ostreľovali povstalecké štvrte na juhu mesta. Počas noci bolo zabitých 20 ľudí, pri pokračujúcom dopoludňajšom ostreľovaní k nim pribudlo ďalších najmenej osem mŕtvych a desiatky zranených. V Halabe sa strety sústreďujú v severozápadnej oblasti mesta, zničený bol údajne sklad Červeného kríža.