Schmitt: Ďalším krokom môže byť udelenie volebného práva zahraničným Maďarom

392

„Jednou z najdôležitejších noviniek novej ústavy je, že je v nej zmienka o zodpovednosti za Maďarov žijúcich za hranicami; táto snaha sa však už ukázala pri prvých zákonoch,“ povedal Schmitt na margo obdobia vlády Viktora Orbána po vlaňajších voľbách. Zároveň pripomenul, že medzi prvými zákonmi prijímanými novým parlamentom bol zákon o dvojakom občianstve.
„Parlament deklaroval deň spolupatričnosti a prijal manifest o jednote národa. Je preto prirodzené, že zodpovednosť za každého Maďara sa objavila aj v ústave,“ konštatovala hlava štátu s tým, že nasledujúcim krokom môže byť prijatie zákona o udelení volebného práva.
„Osobne by som privítal, keby Maďari žijúci za hranicami, ktorí z vlastnej vôle požiadajú o maďarské občianstvo, dostali volebné právo. Existuje iba jediné občianstvo, v rámci ktorého sú práva platné pre všetkých,“ dodal Schmitt.
Novou ústavou sa podľa jeho slov začína nová kapitola maďarských dejín a obdobie zmeny režimu sa uzatvorilo. Novým základným zákonom – spolu s neskôr prijatými spresňujúcimi právnymi normami, ktoré budú prijímané dvojtretinovou väčšinou – bude možné vytvoriť a naplniť demokraciu.
Prezident vyjadril nádej, že prerokovania návrhov týchto zákonov sa zúčastní aj opozícia, pretože – ako povedal – za vytvorenie konsenzu nesú zodpovednosť väčšina aj menšina.
Schmitt zákon o novej ústave podpísal na Veľkonočný pondelok. Ústava vstúpi do platnosti 1. januára 2012.