Severná Kórea chystá tretí jadrový test. Mieriť bude na Američanov

345

USA zároveň označil za „zaprisahaného nepriateľa“.Kedy by k testom a vypálenie rakiet malo dôjsť, ale nespresnil. „Vybavovanie si účtov s Američanmi sa musí robiť silou, nie slovami,“ dodal severokórejský vojenský orgán.

Pchjongjang uskutočnil prvý jadrový test v roku 2006 a druhý o tri roky neskôr. Oznámenie o treťom podobnom kroku prišlo len dva dni po tom, čo Bezpečnostná radaOSN rozšírila sankcie voči krajine za decembrový štart balistickej rakety. KĽDR naďalej tvrdí, že za vypustením rakety nebolo nič „nekalého“ a že vraj mala len umiestniť satelit do vesmíru.

Juhokórejskej a americké spravodajské služby, ktoré monitorujú severokórejská jadrové zariadenia, oznámili už pred pár dňami, že by mohol Pchjongjang niečo ďalšie chystať. Všimli si totiž zvýšenej aktivity.

Vo štvrtok ráno potom hovorca juhokórejského ministerstva obrany oznámil, že to vyzerá, že KĽDR „je pripravená vykonať jadrový test kedykoľvek, ak k tomu dá vodcu krajiny súhlas“. „Dúfame, že to neurobia. Vyzývame ich k tomu, aby to nerobili. Bola by to chyba a stratené príležitosť,“ reagoval pre BBC Glyn Davies, osobitný vyslanec USA pre Severnú Kóreu. Pár hodín potom prišlo oznámenia KCNA.

Ak k testu dôjde, pôjde o prvý podobný krok za vlády Kim Čong-una, ktorý nastúpil do funkcie po smrti svojho otca Kim Čong-ila v decembri 2011. KĽDR vo svojom vyhlásení uviedla, že by malo ísť o „jadrový test vykonaný na vysokej úrovni“, už však nespresnila, čo by to malo znamenať.Podľa expertov bolo pri predchádzajúcich testoch použité plutónium, teraz ale Severokorejcania pracujú na tom, aby vyrobili vysoko obohatený urán. Ak by Pchjongjang disponoval jadrovú náloží vhodnú pre umiestnenie v raketovej hlavicu, mohol by zasiahnuť aj územie Spojených štátov.