Dotýkajte sa a hladkajte! Je to vzrušujúce a bezpečné

Je nesmierne dôležité dopriať si čas a priestor na všetko, čo lásku posilní. Partnerský vzťah potom zostane nielen láskyplný a zmyselný, ale aj citovo krásny a erotický.

Ako sa vzrušovať? To závisí od sexuálnej fantázie mileneckej dvojice. Dvojica, ktorá si plne dôveruje, si k sebe môže dovoliť všetko, na čo má chuť. Spálňa sa pre nich stáva miestom nových ľúbostných objavov, hier a veselej zábavy. Všetko, čo zvyšuje vzájomnú túžbu a podnecuje obrazotvornosť, je krásne. Nič nie je zakázané, pokiaľ sa to páči obom milencom.

Na začiatku širokej škály erotických aktivít je bozkávanie. Doprajme si čas na potešenie a radosť zo zmyselného kontaktu pier. Nikam sa neponáhľajme a nechajme sa unášať jemným, ledva citeľným maznaním pier po tvári. Mimoriadne láskyplné je bozkávanie čela. Ale aj hravé, „detské božteky“ považujú mnohí ľudia za ohromne vzrušujúce. Kto sa nebozkáva, ochudobňuje seba aj svoj vzťah.

Aspoň jeden bozk denne

Pani Dáša a pán Juraj: „Sme spolu už 32 rokov. Chodili sme spolu tri roky a všetko, čo sme robili, bolo iba bozkávanie a maznanie. Bolo to romantické. Ešte aj dnes sa o svojej láske uisťujeme denne aspoň jedným bozkom.“

Martin 32 rokov: „Kedysi som šiel hneď tvrdo na vec. Sex, to bola pre mňa súlož, nič viac. Teraz vidím, o čo som sa ochudobňoval. Začal som žiť so Zuzkou. Je hotový blázon do bozkávania, vzrušujúcich dotykov a objímania. Je to skvelé. Predohra u nás trvá nekonečnú večnosť a až potom prejdeme k niečomu inému.“

Monika (29 rokov): „Bozkávanie je pre mňa najkrajšia vec na svete. Bez toho sa nevzruším. Keď si dá manžel záležať a dlho ma bozkáva, cítim, že si váži viacej moju osobu, než moje telo.“

Bozkávanie nás môže celkom pohltiť a pomôže udržať vnímavosť tela. Hlboké, takzvané francúzske bozky sú veľmi intímne. (Spomeňte si na scénu z filmu Pretty Woman, kde Julia Roberts v úlohe prostitútky hovorí, že bozkávanie na ústa nie je v cene!) Jazyky sa spoja najprv jemne a hravo, potom náruživo, vlhko a horúco. Hovorí sa, že francúzske bozky pripomínajú súlož. Rytmické pohyby jazyka sa podobajú pohybom penisu. Niektoré ženy priznávajú, že francúzsky bozk ich privedie až k rozkoši, málokedy sa však stane, že privedie k dokonalému uspokojeniu muža.

Čo je vlastne bozk?

Z biochemického hľadiska ľudský organizmus pri bozkávaní „vyrába“ veľké množstvo adrenalínu, inzulínu a endorfínu, ktorému sa hovorí aj hormón šťastia a radosti. To vysvetľuje, prečo cítime príval energie, prečo sa rozžiarime ako slniečko, smejeme sa a rýchlo sa zbavujeme nepríjemných starostí a stresu. Málokto ale vie, že pri bozkávaní aj chudneme. Neveríte? Americkí odborníci tvrdia, že nevinný ľahký bozk nás pripraví o 12 kalórií. Pri dlhom bozku stratíme 52 kalórií, pri francúzskom až 70 kalórií. Je to síce optimistická správa, ale odborníci už nepíšu nič o tom, že sex prebúdza aj chuť do jedla.

Bezpečný petting

Táto sexuálna praktika má rad výhod. Nežné láskanie, citlivé dotyky, hladkanie, trenie a obchytávanie pohlavia milovaného partnera pomáhajú odhaliť jeho reakcie a tiež spoznať jeho potreby.

Je to krásna ľúbostná hra, ktorá sa môže skončiť orgazmom, ale nevrcholí súložou. Preto ho vyhľadávajú dvojice, ktoré nechcú prežiť plný ľúbostný akt, napríklad zo zdravotných dôvodov, či pri tehotenstve partnerky. Petting obľubujú hlavne mladí ľudia, je to vhodný spôsob, ako si vybiť sexuálne napätie a pritom nesúložiť. Dievča zostane pannou a nemá strach z otehotnenia. Petting je prvým schodíkom k rozkoši a spoznaniu hlasu svojho a partnerovho tela.

On, ona a onania

Masturbácia alebo onania je prirodzená vec, ktorá bola, je a bude. Patrí do pestrej škály sexuálnych aktivít. Malé vysvetlenie: ide o dráždenie vlastných pohlavných orgánov za účelom dosiahnutia orgazmu, teda dokonalého uspokojenia. Ak niekto tvrdí, že v živote neonanoval, môžete si byť istí, že to robí dodnes. Iba sa hanbí priznať. Masturbáciu môžeme rozdeliť na dva typy: na tzv. náhradné správanie a na pravidelnú súčasť sexuálneho života. Chlapci získavajú prvé skúsenosti s onaniou okolo dvanásteho roku, dievčatá začínajú onanovať okolo šestnástich. Podľa posledných výskumov pravidelne onanuje 49 percent Francúzok, 30 percent Angličaniek a tiež 28 percent Američaniek. U nás sa k pravidelnej onanii priznáva okolo 13 percent žien. Občas sa k nej uchýli 60 percent Sloveniek, zásadne ju však odmieta 30 percent žien. S touto tématikou sa dodnes spojuje celý rad mýtov a povier. Mnohí si chybne myslia, že kto onanuje, má homosexuálne sklony. Rovnako sa hovorí, že ten, kto onanuje, nemiluje svojho partnera. Najväčšia hlúposť je tvrdenie, že z detí, ktoré onanovali, vyrastú sexuálne chorí ľudia. A úplným nezmyslom je názor, že onanujúce ženy majú bolestivú menštruáciu a budú mať problémy pri pôrode. Masturbácia nie je nič iné, než láskanie svojho tela. Nemusíme sa za ňu hanbiť, alebo sa cítiť previnilo. Psychoanalytik Sigmund Freud už pred desaťročiami tvrdil, že masturbácia neškodí, ale naopak lieči boľavé a osamelé duše. Muži najčastejšie onanujú v prípade osamelosti. U žien je to zložitejšie. Nemalé percento žien totiž dosahuje orgazmus iba pri dráždení klitorisu. To však veľa mužov z nejakých dôvodov nepripúšťa. A keď aj áno, nie sú pri tom tak citliví a zruční, aby partnerku priviedli k dokonalému uspokojeniu. Alebo sa žena hanbí hovoriť o tom, čo ju vzrušuje a uspokojuje. Nepovie ani slovo o tom, kde a ako ju má muž hladkať, kam má siahnuť. Takže, tak ako v minulých článkoch a sexuálnych tipoch: V mnohých prípadoch by stačila iba troška snahy, trpezlivosti a najmä otvorenosti, aby sa partner dozvedel partnerkine najtajnejšie sny. Stud sa v sexuálnej oblasti neopláca.

zed…