Smrť Demitru – Výpovede svedkov tragédie

905

Posledné sekundy letu sledoval zo svojho domu zo vzdialenosti asi 400 m a hneď po páde vyrazil na miesto tragédie.

„Videl som, ako lietadlo vzlietlo, naklonilo sa na ľavú stranu a zrútilo sa z výšky ani nie sto metrov. O nič nezavadilo, len jednoducho zazneli dva výbuchy. Dorazil som tam za tri minúty. Samozrejme, bolo to hrozné. Neviem, či v rieke ležala zadná alebo predná časť lietadla, nedokázal som to rozoznať. Len som zachraňoval rybárov, ktorí sedeli na brehu. Potom dorazili lode s ďalšími rybármi, vyťahovali sme telá. Všetko to bolo ako v zlom sne,“ dodal muž.

Hokej-KHL: Pavol Demitra bude v Jaroslavli nastupovať v drese s číslom 38

Podľa ďalšieho očitého svedka ako prví prišli na pomoc miestni rybári. „Priplávali na svojich motorových člnoch, začali sa potápať, zachraňovať a vyťahovať ľudí. Vozili ich k nám, vyťahovali sme ich na breh,“ Výbuch lietadla podľa vlastných slov nevidel, ale počul zvuk, ktorý mu pripomenul zrážku dvoch automobilov a potom ešte jeden. Následne zbadal lietadlo, ako sa nakláňa a padá nadol. Muž upresnil, že stroj sa zrútil v mieste, kde sa rieka Tunošonka vlieva do Volgy.

Zodpovedný za tragédiu v Jaroslavľu dostal trest a zároveň amnestiu!

„Stáli sme na poli, bolo tam veľmi veľa ľudí. Boli to mladí chlapci, je mi ich ľúto. Bol tam jeden žijúci. Keď ho ukladali na nosidlách, pýtali sa ho: „Koľko vás bolo?“ Zrejme bol v šoku. Povedal: „Neviem.“ Bol vo veľmi zlom stave. A pri brehu ležali mŕtvi,“ uviedla ďalšia zo svedkýň tragédie.

Reakcie spoluhráčov z NHL na tragédiu a Paľa Demitru

„Bola to superhviezda a bol jedným z najlepších, ktorí kedy hrali za St. Louis. A ako superstar to bola najpokornejšia osoba, akú som kedy poznal, človek, ktorý nejavil ani najmenšie známky egoizmu,“ vyznal sa po smrti Demitru jeho bývalý spoluhráč Tyson Nash pre portál St. Louis Today.
Demitra bol súčasťou aj najväčšieho obratu v klubovej histórii, keď Blues otočili stav 0:5 na neuveriteľnú výhru 6:5 po predĺžení. V Toronte 29. novembra 2000 prehrávali v 45. minúte zápasu 0:5, ale potom naštartovali motory, Demitra pomohol dvoma asistenciami k obratu a prihral aj na víťazný gól Jochena Hechta v predlžení.

„Budem si navždy pamätať jeho radosť z hry. Nikdy som nevidel hráča tešiť sa viac z gólu, asistencie, čohokoľvek pozitívneho na ľade. Vždy si budem pamätať jeho tvár. Vždy šťastný, jednoducho miloval hokej,“ doplnil Nash.

Stan Mikita je stále nedostihnuteľný s 1467 bodmi

Keď sa teraz o smrti kamaráta dozvedel Keith Tkachuk, nechcel správam uveriť. „Som viac než zničený. Pav bol ako môj brat a nechcem uveriť, že už nie je medzi nami,“ reagoval.

„Bol to hráč, s ktorým bola vždy zábava. Hokejová časť je len jedna strana veci, s niektorými nás spájali aj silné rodinné väzby,“ spomínal na kolegu z útoku Scott Mellanby.