Vyšetrovatelia na Aljaške môžu čoskoro objasniť okolnosti tragického letu vrtuľníka, v ktorého troskách zomrel najbohatší Čech Petr Kellner (†56). Snowboardista David Horváth (48), jediný preživší na palube, sa po šiestich dňoch od nehody prebral z umelého spánku! Teraz sa chystá jeho výsluch.

Helikoptéra s českým miliardárom Petrom Kellnerom (†56) havarovala minulú sobotu v podvečer neďaleko ľadovca Kink na Aljaške. Podľa všetkého narazila do svahu tesne pod hrebeňom, načo sa zrútila po zráze asi o 250 metrov nižšie. Či tomu tak naozaj bolo, zisťujú americkí vyšetrovatelia. Tí už by mohli v najbližších dňoch začať s výsluchom jediného preživšieho.

Miestni lekári totiž oznámili, že Horváth je už pri vedomí a zotavuje sa. „Nemocnici sme odovzdali požiadavku, že ho chceme vypočuť. Očakávam, že s ním budeme hovoriť v najbližších dňoch,“ prezradil hlavný vyšetrovateľ tamojšieho Národného úradu pre bezpečnosť v doprave (NTSB) Clint Johnson.

Pri páde vrtuľníka na Aljaške zomrel najbohatší Čech Petr Kellner

 Nevyzdvihnutý  vrak 

Ešte pred výsluchom má ale byť vyzdvihnutý vrak vrátane všetkých jeho častí rozosiatych po horskom svahu. Kvôli členitému terénu a nepriaznivému počasiu to doteraz totiž nebolo možné. To sa má však do konca týždňa zmeniť.

A hneď ako sa vrtuľník vyzdvihne, pošlú sa všetky prístroje z neho do Francúzska, aby tamojší technici stiahli dáta napríklad o stave paliva alebo otáčkach motorov. Tieto informácie majú tiež objasniť, čo sa stalo. „Viac oznámime v predbežnej správe, ktorá sa zvyčajne zverejňuje zhruba dva týždne po nehode,“ povedal hovorca NTSB Eric Weiss.

Heliskiing je úžasná adrenalínová zábava, ktorú Petr Kellner miloval. Zabila ale už viacerých

 Pre mŕtvych až druhý  deň 

Mohol prežiť po nehode ešte niekto ďalší? To je otázka, na ktorú tiež leteckí inšpektori hľadajú odpoveď. Hlásenie o páde vrtuľníka totiž prišlo s dvojhodinovým oneskorením a až potom začala záchranná operácia. A keď tím záchranárov dorazil na miesto, našiel telo pilota Zacharyho Russela (†38) ležať mimo stroj. Zatiaľ nie je jasné, či sa pilot z kokpitu vyslobodil sám, alebo z trosiek vypadol.

Rovnako tak vyšetrovatelia zisťujú, či pasažieri zomreli ihneď po náraze, alebo až počas nasledujúcich hodín, než sa k nim dostali záchranári. Práve Horváthovi nahmatal pulz, a preto bol v ťažkom stave dopravený do nemocnice. Keďže sa začalo zhoršovať počasie vrátane príchode tmy, tím sa na miesto nehody už nevracal. Telá všetkých zomrelých tam tak zostala do nedele, kedy pre nich záchranári prileteli.