Český miliardár Petr Kellner zahynul pri sobotňajšom páde vrtuľníka na Aljaške. Informácie denníka The New York Times potvrdila hovorkyňa investičnej skupiny PPF. Pri nehode zomreli aj ďalší štyria ľudia. Vrtuľník havaroval na aljašskom ľadovci, keď viezol skupinku lyžiarov. Kellnerovú prítomnosť na palube oznámila v nedeľu polícia a horské stredisko, ktoré let objednávalo.

Tragické úmrtie päťdesiatšesťročného podnikateľa v pondelok potvrdila hovorkyňa investičnej skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Zároveň požiadala o rešpektovanie súkromia Kellnerovej rodiny.

„Zatiaľ čo jeho pracovný život bol plne v znamení neuveriteľné pracovitosti a kreatívnosti, jeho súkromný život patril jeho rodine a deťom. Pohreb preto prebehne v úzkom rodinnom kruhu. Prosíme všetkých, najmä médiá, aby v túto ťažkú ​​chvíľu rešpektovali súkromie rodiny pána Petra Kellnera,“ uviedla Tkadlecová.

Americký denník The New York Times uvádza, že posádka mierila lyžovať mimo zjazdovky, využila preto vrtuľník. Ten sa následne zrútil v oblasti ľadovca Knik juhovýchodne od mestečka Palmer.

Medzi mŕtvymi je podľa policajnej správy aj päťdesiatročný Kellnerov tréner Benjamin Larochaix, ktorý bol pôvodom z Francúzska. Pri páde zahynuli ešte traja ľudia, päťdesiatdvaročný muž z Colorada a dvaja tridsiatnici z Aljašky, z ktorých jeden bol pilot. Zvyšní dvaja muži boli lyžiarski sprievodcovia a inštruktori.

Naopak prežil podľa informácií fotograf a bývalý majster sveta v snowboardingu David Horváth. Horváth miliardára Petra Kellnera často fotil, rovnako ako jeho dcéru Annu, ktorá preteká na koňoch.

Najbohatším človekom sveta zostal Gates, Kellner prišiel o 32 miliárd

Podľa aljašskej polície už boli informovaní pozostalí obetí. Úrady hovorí aj o jednom zranenom pasažierovi. „Je vo vážnom, ale stabilizovanom stave v nemocnici v Anchorage,“ uviedli.

Záchranné zložky oznámili, že oznámenie o nehode prišlo v sobotu okolo desiatej hodiny večer miestneho času, keď sa účastníci nevrátili z exkurzie. Trosky stroja Airbus AS350 B3 potom objavili v oblasti ľadovca Knik. Okolnosti nešťastia preverí americký Národný úrad pre bezpečnosť dopravy (NTSB).

„Je to oblasť s veľmi prudkými svahmi, terén je pokrytý snehom, približne okolo 1 700 metrov nad morom,“ citoval web Anchorage Daily News Clinta Johnsona z NTSB.

Zomrela legenda, gentleman Jozef Vengloš! Bol pri zlate aj bronze z majstrovstiev Európy

Predpokladá sa, že sa skupina chcela v oblasti venovať heliskiingu, teda lyžovanie, pri ktorom sú lyžiari vysadnutý z vrtuľníka. Stredisko Tordrillo Mountain Lodge, ktoré podobné výlety bežne poskytuje, vyjadrilo v nedeľu ľútosť nad udalosťou.

„Sú to zdrvujúce správy pre nás a rodiny zomrelých. Za 17 rokov prevádzkovania týchto aktivít je to prvýkrát, čo musíme čeliť takejto tragédii,“ uviedli vo vyhlásení s tým, že Kellner bol ich častým hosťom a priateľom.

„Zatiaľ čo jeho pracovný život bol plne v znamení neuveriteľnej pracovitosti a kreatívnosti, jeho súkromný život patril jeho rodine a deťom. Pohreb preto prebehne v úzkom rodinnom kruhu. Prosíme všetkých, najmä médiá, aby v túto ťažkú ​​chvíľu rešpektovali súkromie rodiny pána Petra Kellnera,“ uviedla Tkadlecová.

Zomrela kráľovná šansónu Hana Hegerová

Aj v Česku sa už objavili prvé kondolencie. Na Twitteri reagoval napríklad premiér Andrej Babiš. Hovorca prezidenta Miloša Zemana uviedol, že prezident si Kellnera veľmi vážil pre jeho podnikateľské úspechy a ľutuje jeho tragickej smrti.

Ako píše NYT, pri heliskiingu je len malý priestor pre chyby. V posledných rokoch sa stal magnetom pre všetkých, ktorí hľadajú nový spôsob športového vzrušenia. Vrtuľníky lyžiarov dopravujú do odľahlých častí hôr na neporušený sneh, šport je však spojený s vysokými výdavkami a vysokým rizikom.

http://http://www.stcity.sk/klaudia-medlova-ako-prva-na-svete-predviedla-unikatny-skok/

Kellner je majoritným vlastníkom investičnej skupiny PPF Group, ktorá investuje do radu sektorov a pôsobí na troch kontinentoch. Podľa výročnej správy spoločnosti za rok 2019 Kellner ovláda 98,93 percenta PPF. Kellnera už 15 rokov radí časopis Forbes medzi najbohatších ľudí na svete, jeho majetok odhaduje na 12 miliárd euro.

Ester Ledecká si po OH užíva luxus. Najskôr celé poschodie v hoteli, teraz aj súkromné lietadlo!

PPF investuje do radu sektorov od bankovníctva a finančných služieb cez telekomunikácie, strojárstvo, biotechnológie, poisťovníctvo, nehnuteľnosti až po poľnohospodárstvo. Okrem pôsobenia v skupine PPF bol Kellner známy radom ďalších aktivít. S manželkou Renatou v roku 2002 založil Nadáciu Educa (od roku 2009 potom The Kellner Family Foundation), ktorá podporuje vzdelanosť sociálne znevýhodnených študentov.

Nešťastie v Alpách. Majsterka sveta v snowboardcrosse zahynula v lavíne, mala 40 rokov

Kellner sa narodil 20. mája 1964 v Českej Lípe, mladosť prežil v Liberci. Podľa dostupných informácií bol druhýkrát ženatý a mal štyri deti. Najznámejším z jeho potomkov je Anna Kellnerová, úspešná pretekárka v parkúrovom skákaní.

Záľubu v jazdení na snowboarde v minulosti miliardár zmienil v rozhovore pre MF DNES. Vyfotený na snowboarde sa objavil tiež v roku 2013 vo výročnej správe skupiny PPF.