Špionážny škandál USA sa rozrastá, špehovali aj Japonsko či Turecko

370

Podľa dokumentov, ktoré britskému denníku The Guardian poskytol bývalý externý zamestnanec NSA Edward Snowden, mali v hľadáčiku aj Japonsko či Turecko.

Medzi tradičnými ideologickými nepriateľmi či citlivými Blízkeho krajinami je aj zoznam únijných misií a tiež veľvyslanectvo Francúzska, Talianska, Grécka a ďalších spojencov USA, ako sú Japonsko, Mexiko, Južná Kórea, India či Turecko. Listina zo septembra 2010 nespomína Britániu, Nemecko a ďalšie západoeurópske štáty.

Jeden z vynesených dokumentov uvádza zoznam 38 ambasád a diplomatických misií vrátane metód výzvedných postupov. Tie zahŕňajú nielen zariadenia na odpočúvanie elektronickej komunikácie, ale aj napojenie káblov či zachytávanie vysielania pomocou špeciálnych prístrojov.

Jedna z odpočúvacích metód nesie kódové označenie Dropmire. Tá bola podľa dokumentu z roku 2007 vložená do šifrovacieho faxu na zastúpenie EÚ vo Washingtone. Americká rozviedka Národná agentúra pre bezpečnosť (NSA) uvádza, že spomínaný fax slúži na posielanie správ do jednotlivých ministerstiev zahraničia v európskych metropolách.

Z dokumentov vyplýva, že cieľom špionážne operácie proti EÚ v americkej metropole bolo zhromaždenie interných informácií o nesúhlas v politike, ktorá sa týkala celosvetových záležitostí, ao ďalších trecích bodoch medzi členskými štátmi.

Nové informácie o rozsahu amerických tajných operácií voči Európe priniesol týždenník Der Spiegel, ktorý údaje získal od Snowden (viac o špehovanie tu). Američania vraj cez internetový uzol vo Frankfurte môžu sledovať aj komunikáciu vo východnej Európe. O vysvetlenie žiadajú Spojené štáty Nemecko, Európska únia a najnovšie aj Francúzsko. Washington už oznámil, že odpovie „diplomatickými kanálmi“ a že jednotlivé prípady nebude komentovať verejne.