Strieľal z pomsty za zavraždenú a rozrezanú 18 ročnú Pamelu

1000

Šesť zranených si v sobotu dopoludnia vyžiadala streľba v stredotalianskom meste Macerata. Uviedol to podľa talianskych médií starosta mesta Romano Carancini a spresnil, že všetci sú čiernej pleti a jeden je v ohrození života. Miestne médiá píšu, že ide o afrických migrantov a že útok by mohol mať rasový motív, ktorý nevylúčil ani Carancini. Policajti podozrivého páchateľa už zatkli. Je ním Talian bielej pleti pôvodom z Macerata. Špekuluje sa, že mu ako zámienka útoku poslúžila brutálna vražda 18-ročnej Talianky.

Podľa talianskej agentúry ANSA ide o 28-ročného Lucu Traianiho, ktorý vlani kandidoval v talianskych komunálnych voľbách za protiimigrační stranu Liga Severu a ktorý doteraz nebol trestaný. Polícia ho zadržala so zbraňou, zahaleného do talianskej vlajky, keď zdravil fašistickým pozdravom pred miestnym pamätníkom padlým vojakom, uviedla ANSA. Pri zatknutí nekládol odpor.

Extrémista začal strieľať do utečencov

Páchateľ strieľal na niekoľkých miestach mesta z prechádzajúceho vozidla Alfa Romeo. Starosta Macerata ležiaceho asi 200 kilometrov východne od Ríma vyzval po začatí streľby obyvateľov, aby do odvolania zostali vo svojich domovoch. Školáci, ktorí majú sobotňajšej vyučovania, mali zostať v školách a zastavená bola mestská doprava, uviedla agentúra AP. Zákaz vychádzania bol medzitým zrušený.

„Išiel v aute, a keď videl nejakých farebných ľudí, tak po nich vystrelil,“ citovala agentúra Reuters jedného z miestnych obyvateľov. Taliansky denník La Repubblica zverejnil svedectvo mladého Nigérijčana, ktorý z útoku vyviazol. „Bol som s jednou ženou a jedným chalanom. Počuli sme prinajmenšom tri výstrely a schovali sme sa na radnici. Pri úteku ale bola (žena) zasiahnutá do hrude, muž do krku, ja som sa zachránil,“ povedal muž.

Incident odsúdili politici naprieč stranami. Podľa premiéra Gentiloniho nenávisť a násilie Talianov nerozdelí. Predsedovia protiimigračních strán Liga severu a Bratia Talianska čin síce odsúdili, zároveň ale varovali pred imigráciou, ktorá je podľa nich príčinou stretu Talianov s cudzincami. Taliansko čakajú 4. marca parlamentné voľby. Proticudzinecké nálady sú kľúčovou témou kampane, pripomenula agentúra AP.

Pomsta za zavraždenú Pamelu?

Sobotňajší incident sa podľa agentúry Reuters stal po tom, čo bolo v Macerate v stredu v dvoch kufroch objavené telo osemnásťročnej Talianky Pamely Mastropietrové. Dievča dva dni predtým opustila komunitu, kde sa liečila z drogovej závislosti. V súvislosti s jej smrťou bol zatknutý 29-ročný nigérijský migrant. Auto sa podľa agentúry Reuters pohybovalo práve aj v priestore, kde boli nájdené rozrezané dievčenské pozostatky.

Vrah sa minulosti dopustil viacerých trestných činov

Zadržaným migrantom je Innocent Oseghale. Je podozrivý z vraždy. Ostatky svojej osemnásťročnej obete údajne zabalil do dvoch kufrov a hodil do popolnice. Podľa ANSA.it sa v Oseghalovom byte v macerate našlo väčšie množstvo veľkých nožov. Detektívi tiež v jeho byte našli stopy krvi. Oseghale sa podľa polície v minulosti dopustil viacerých trestných činov spojených s drogami.

Zatknutý Pamelin vrah Innocent Oseghale

Mastropietrová mala problémy s drogovou závislosťou a bola v rehabilitačnom centre v Corridonia. Zariadenie opustila 29. januára. Predpokladá sa, že k jej vražde došlo o deň neskôr. K dolapenie Oseghaleho pomohol záznam bezpečnostných kamier aj svedok, ktorý ho údajne videl, ako nesie dva kufre.

„Prokurátor bude požadovať, aby Oseghale zostal vo väzbe,“ uviedol server ANSA.it. Oseghale sa pokúsil obviniť zo zločinu dvoch ďalších mužov, ich spoluúčasť bola ale rýchlo vylúčená. Podozrivý Oseghale napriek tomu odmieta všetky obvinenia.