Súložte bezpečne a vyhráte v lotérii. Experiment v Afrike prekvapil

816

V Lesothe vedci bojujú proti šíreniu vírusu HIV neobvyklou formou. V africkom kráľovstve usporiadali lotériu, ktoréj sa mohli zúčastniť len ľudia, ktorí boli negatívne testovaní na pohlavné choroby. Vďaka finančnej motivácii poklesol výskyt nových infekcií vírusom HIV u účastníkov štúdie o pätinu. 

Neobvyklý pokus platený Svetovou bankou trval dva roky a vedci počas neho pracovali s 3 029 dobrovoľníkmi vo veku 18 až 32 rokov v 29 dedinách.

Účastníkov pokusu rozdelili do troch skupín: v prvej skupine mohli v lotérii vyhrať päťdesiat dolárov, v druhej až sto dolárov a tretia skupina bola kontrolná. Lotérie prebiehala raz za štyri mesiace, v každej dedine vždy vyhrali štyri účastníci.

Do osudia však boli vhodené iba mená tých dedinčanov, ktorí boli predtým negatívne testovaní na syfilis a bičíkovcom pošvovej – dve pohlavné choroby, ktoré sú v Lesothe časté, dajú sa jednoducho testovať a v africkej krajine často sú ľudia nakazení vírusom HIV.

Keď bol niekto pozitívne v jednom kole, z účasti v ďalších kolách ho to nevylúčilo, pretože syfilis aj bičíkovcom pošvový sa dajú liečiť. Každý účastník štúdie bol testovaný aj na HIV, a to na začiatku štúdie a potom po 16, 20 a 24 mesiacoch.