Sýria: V mestách Homs a Hamá zahynulo najmenej 22 ľudí

513

V týcho mestách sa podľa nich odohrali najväčšie útoky od vypuknutia povstania.
Niekoľko tisíc vojakov a stovky obrnených vozidiel sa za posledných 24 hodín zhromaždilo v oblastiach severne od mesta Hamá, kde boli zaznamenané najväčšie demonštrácie proti Asadovi, uviedli aktivisti.
Rusko odmietlo v pondelok výzvu Západu na prijatie prísnejších sankcií proti Sýrii, kde prezident Bašár Asad už šesť mesiacov používa vojenskú silu na potlačenie demonštrácii. OSN hlási od začiatku konfliktu 2600 obetí na životoch.
Rusko, ktoré má v Sýrii svoju námornú základňu a ekonomické záujmy, má spolu s Čínou v Bezpečnostnej rade OSN právo veta.
Damask obviňuje z násilia ozbrojené skupiny. Asadov mediálny poradca na jeho pondelňajšej ceste do Moskvy uviedol menšie počty obetí ako OSN, pričom dodal, že polovica z nich je na strane provládnych jednotiek.
OSN v pondelok vymenovala troch medzinárodných expertov, ktorých úlohou bude vyšetrovať zločiny proti ľudskosti a porušovanie ľudských práv od vypuknutia povstania.
Egyptský minister zahraničných vecí Muhammad Kámil Amr sa pre egyptskú štátnu televíziu vyjadril, že konflikt sa v Sýrii musí riešiť prostredníctvom rokovaní a dialógu.
USA, Anglicko, Nemecko, Francúzsko a Portugalsko podali Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie, kde navrhovali prijatie sankcií voči Asadovi.
„Je to škandál, že OSN nemá v tak vážnej záležitosti jasný postoj. Mali by sme prijať veľmi jasné stanovisko, odmietajúce násilie v Sýrii“, povedal v nedeľu francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppe.
Rusko je presvedčené o tom, že rezolúcia musí byť tvrdá, ale zároveň rovnocenná a adresovaná pre obe strany v Sýrii. Prijatie rezolúcie by nemalo automaticky viesť k ďalším sankciám, pretože ich existuje proti Sýrii už množstvo, uviedol ruský prezident Medvedev.