Thajsko: Mjanmarská opozičná líderka Su Ťij sa stretla s rodákmi

296

Su Ťij (66) pricestovala do thajského hlavného mesta Bangkok v utorok neskoro večer a začala tak svoju prvú zahraničnú cestu po 24 rokoch. Zúčastní sa aj Svetového ekonomického fóra o východnej Ázii, naplánovaného na štvrtok 31. mája.
Opozičná líderka sa stretla s rodákmi v sídle organizácie na ochranu práv robotníkov-prisťahovalcov v provincii Samutsákhón, ktorá je centrom migrantov pracujúcich v oblasti rybolovu a nachádza sa približne 60 kilometrov od Bangkoku.
„Jej zásadnou radou bolo, že treba požiadať Thajsko o povolenie otvoriť vzdelávacie centrá pre migrantov,“ uviedol Andy Hall, odborník zaoberajúci sa problémami mjanmarských prisťahovalcov.
„Su Ťij chce dávať robotníkom-prisťahovalcom informácie o ich právach, aby za ne mohli bojovať. Keďže nevedia čítať ani písať, vzdelávanie je veľmi dôležité,“ uviedol expert.
Oficiálni predstavitelia odhadujú, že v Thajsku žijú približne dva milióny robotníkov a 80 percent z nich pochádza z Mjanmarska. Pozorovatelia tvrdia, že v krajine môže byť až miliónov neregistrovaných robotníkov-prisťahovalcov, píše agentúra DPA.
Su Ťij navštívila aj trhovisko s krevetami, kde sú zamestnané stovky jej krajanov. Davy ľudí ju vítali skandovaním hesla „Nech žije matka Su!“ Mávali jej fotografiami aj snímkami jej otca Aun Schana, hrdinského bojovníka za nezávislosť Mjanmarska od Británie.
„Robíme si dnes dopoludnia voľno, aby sme ju videli, aj keď naši šéfovia nám to nedovolili,“ povedal prisťahovalec pracujúci v Thajsku už desať rokov. „Nikdy predtým som Su Ťij nevidel, iba v televízii,“ dodal.
„Chceme, aby sa dozvedela o našich tunajších problémoch,“ uviedol ďalší prisťahovalec, ktorý je v krajine 15 rokov.
Mjanmarskí prisťahovalci-robotníci často platia v Thajsku za povolenie na vstup do krajiny nielen oficiálne poplatky, ale aj úplatky. Navyše, sú neprimerane zaťažovaní prácou, nedostatočne platení a často šikanovaní zamestnávateľmi, priblížila DPA.