Tragický príbeh najosamelejšieho stromu na svete

274

Púštna oblasť Ténéré v severnej Nigeri bývala skôr zarastená stromami. Od začiatku 20. storočia však v dôsledku postupujúcej dezertifikácií všetky stromy až na jeden uschli. 300 rokov starý agát bol dlho považovaný za najosamelejší strom na svete – do 400 kilometrov v okruhu žiadny iný strom nikde nerástol. Hoci mal tak veľký priestor okolo seba, jedného dňa do neho napálil nákladným vozidlom opitý vodič.

Po takmer celé 20. storočia bol jedným z najdôležitejším ukazovateľov v Nigeri strom z Ténéré, rastúci osamelo uprostred púšte. Hovorilo sa mu živý maják. Blízko neho viedol ťaví karavanní chodník, a obchodníci prepravujúc svoj tovar cez púšť, považovali agát za zázračný boží strom. Ako jediný dokázal v drsnom prostredí vyprahnutej púšte prežiť. Preto mu kočovní Tuarégovia nikdy neulamovali vetvy, aby si mali čím urobiť oheň, a nedovoľovali ani svojim ťavám živiť sa jeho listami. Mali ho za posvätný. Stal sa miestom ich tradičných rituálnych stretnutí, ktoré sa konali vždy, keď sa mali vypraviť na dlhú cestu cez rozľahlé more piesočných dún.

Keď na podivuhodný strom neskôr narazili západní cestovatelia, našli pre neho racionálnejšie vysvetlenie. Všimli si, že za svoju zázračnú existenciu vďačí hlbokej podzemnej vode. Ako jediný zo všetkých bývalých stromov svojimi koreňmi zostúpil až takmer 40 metrov hlboko, aby dosiahol vzdialeného vodného zdroja. V roku 1938 postavila Francúzsko, ktorá predtým túto oblasť ovládala, v jeho blízkosti studňu, takže sa strom stal príjemnou zastávkou pre cestujúcich. Nechýbal na žiadnej z národných máp, či už bola zostavená v akomkoľvek meradle.

V roku 1973 však odolný strom svoj zápas o prežitie navždy dobojovala. Jedného novembrového dňa sa rútil púšťou opitý líbyjský vodič a nákladným vozidlom vrazil do osamelého stromu – jediná prekážka široko ďaleko. Strom porazil a navždy ho tak zbavil života. Jeho scvrknutú kostru teraz uchovávajú v nigerskou národnom múzeu v Niamey a na mieste živého stromu dnes stojí nevzhľadná, chladná kovová plastika od neznámeho umelca.

 

Fuerteventura – Vietor, vlny a teplo po celý rok.