Tuniakom hrozí vyhubenie, kvôli suši sa dostali na červený zoznam

583

Informoval o tom Medzinárodný zväz ochrany prírody, ktorý zverejnil doplnený „červený zoznam“ ohrozených druhov.

Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) aktualizovaný zoznam zverejnil v utorok v austrálskom Sydney na Kongrese svetových parkov, ktorý sa koná raz za desaťročie. Organizácia vyzvala zároveň k lepšej správe chránených oblastí, kde tiež klesá počet ohrozených druhov.

„S každou úpravou, červeného zoznamu ‘si uvedomujeme, že naša planéta neustále stráca svoju neuveriteľnú rozmanitosť života, a to prevažne kvôli našim deštruktívnym aktivitám, ktoré majú uspokojiť náš rastúci hlad po zdrojoch,“ povedala generálna riaditeľka IUCN Julia Martonová-Lefévrove.

Pre zostavenie tohtoročného zoznamu IUCN posúdila stav 76 199 druhov, z ktorých 22 413 bolo vyhodnotených čoby ohrozených. Tuniak sa presunul z kategórie „najmenej ohrozených“ do „ohrozené“ skupiny; tomuto druhu hrozí vyhubenie aj kvôli jeho používaniu do suši a sašimi, uviedla IUCN sídliaca vo Švajčiarsku. Väčšina ulovených rýb tohto druhu sú mladé kusy, ktoré sa ešte nerozmnožovali. Populácia tuniakov za posledných 22 rokov klesla o 19 až 33 percent.