TURIZMUS: Maloleté deti nemôžu cestovať do zahraničia na rodný list

518

Zároveň zdôraznila, že Slováci cestujúci do zahraničia na dovolenku alebo letnú brigádu by nemali zabudnúť skontrolovať si platnosť svojich cestovných dokladov. Rovnako by si mali preveriť, aký typ cestovného dokladu vôbec potrebujú na celej trase.
Pripomenula, že cestovať na občiansky preukaz (OP) sa dá po celej EÚ, ale tiež do krajín ako sú Chorvátsko, Macedónsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Island a Nórsko. „Od 12. júna sa k nim pridalo aj Srbsko. Čiže občania, ktorí idú napríklad do Grécka, už im stačí iba OP vo forme identifikačnej karty,“ doplnila Juríková.
Turisti by pri ceste do zahraničia nemali podceňovať ani platnosť dokladov. A to všetkých, nielen cestovných. „Napríklad vodiči by si mali skontrolovať platnosť aj všetkých dokladov súvisiacich s prevádzkou motorového vozidla,“ poznamenala s tým, že pokiaľ ide o cestovné pasy, zvyčajne sa vyžaduje ich platnosť ešte šesť mesiacov po dobe pobytu.
Juríková ďalej dovolenkárom odporúča, aby si so sebou zobrali aj fotokópiu cestovného dokladu a dve fotografie pasového formátu, aby mohla ambasáda v prípade straty promptne reagovať a vybaviť náhradný doklad. Pre prípad neočakávaných komplikácií by si mali zároveň zistiť adresy zastupiteľských úradov SR po celej trase, kadiaľ pocestujú.
Rovnako by nemali zabudnúť na poistenie. Výhodné je aj komerčné pripoistenie. „Pretože európsky zdravotný preukaz slúži len na pokrytie základného lekárskeho ošetrenia, ale nepokrýva napríklad výdavky spojené s repatriáciou na Slovensko a pod.,“ vysvetlila.
Poistiť by sa podľa Juríkovej mali cestovatelia na všetky aktivity, ktoré na svojej dovolenkovej výprave plánujú podnikať. „Ak to neurobia, môžu byť nemilo prekvapení nákladmi, ktoré im vzniknú a ktoré im poisťovňa odmietne preplatiť,“ zdôvodnila.