Prakticky už len do práce a na nevyhnutné nákupy môžu odo dneška neočkovaní ľudia v Rakúsku. Takúto formu celoštátneho lockdownu u našich južných susedov v nedeľu potvrdil kancelár Alexander Schallenberg (52) po rokovaní s hajtmanmi. Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein v nedeľu povedal, že vláda zvažuje ďalšie sprísnenie opatrení. Zaviesť by podľa neho mohla nočný zákaz vychádzania pre všetkých občanov bez rozdielu. Kancelár Schallenberg však takýto krok odmietol. Pondelkové snímky z Rakúska ukazujú na dlhé fronty na očkovanie napríklad vo Viedni. V metropole začalo navyše aj očkovanie detí od 5 do 11 rokov vakcínou Pfizer, ešte pred jej schválením v EÚ.

Ľudia, ktorí nie sú očkovaní, môžu opúšťať domov len kvôli ceste do práce či do školy, k lekárovi, na nákup nevyhnutných vecí a na zdravotné prechádzky. Polícia ich bude kontrolovať náhodne. Za porušenie nariadenia hrozí podľa agentúry DPA pokuta až 1450 eur.

Vláda k tvrdým opatreniam siahla kvôli zvyšujúcemu sa počtu hospitalizovaných a mŕtvych v súvislosti s chorobou covid-19. Rakúsko (cca 9 mil. obyvateľov) zároveň trápi najnižšia zaočkovanosť zo západných krajín, vakcínu zatiaľ dostalo len okolo 65 percent dospelých.

„Situácia je vážna. Nerobíme tento krok s ľahkým srdcom, ale bohužiaľ je nutný,“ povedal včera kancelár Alexander Schallenberg. V piatok ležalo v špitáloch 2 282 ľudí a počas jediného dňa ich zomrelo 48. Na Slovensku v nedeľu ležalo v špitáloch 2 637 ľudí a zomrelo 61.

„Lockdown pre neočkovaných znamená, že nikto nebude môcť opustiť domov, pokiaľ nepôjde do práce, nakupovať nevyhnutné veci alebo si pretiahnuť nohy,“ vysvetlil Schallenberg.

Minister zdravotníctva Mückstein v nedeľu večer v televízii ORF povedal, že ďalším opatrením by mohol byť zákaz vychádzania po 22. hodine pre všetkých občanov. V takom prípade by museli byť obmedzené aj otváracie doby barov a reštaurácií. Tento návrh je podľa Mücksteina na stole a rozhodne sa o ňom v stredu.

„Všetci sme na jednej lodi,“ povedal Mückstein. Pokiaľ sa má zabrániť všeobecnému lockdownu, je podľa neho nevyhnutné obmedzenie kontaktov medzi ľuďmi.

Spolkový kancelár Schallenberg sa ale dnes vyslovil proti novým opatreniam v nočnej gastronómii, čím sa podľa agentúry APA postavil proti návrhu Mücksteina. „V tejto chvíli nepredpokladám, že by sme znovu zasahovali do nočnej gastronómie,“ povedal kancelár rozhlasovej stanici Ö1. Podľa neho nie je správne požadovať od očkovaných, aby preukázali solidaritu s neočkovanými. „Samozrejme nevylučujem, že pritvrdíme,“ zopakoval Schallenberg.

Drsné sprísnenie u susedov v Rakúsku. Lockdown pre neočkovaných! O uzáveru zvažuje aj Holandsko

Čo Rakúšania schválili

• Už platia zákazy vstupu do reštaurácií, na športové akcie či ku kaderníkovi pre neočkovaných.
• Po novom sú cez dva milióny neočkovaných Rakúšanov obmedzení aj pri nákupoch, zaobstarať si môžu len veci každodennej potreby.
• Neočkovaní tak nemôžu vyraziť napríklad na nákupy oblečenia.
• Neočkovaní naďalej môžu navštevovať zdravotnícke zariadenia alebo sa ísť nechať očkovať. Neočkovaní môžu navštevovať školy a miesta na „uspokojovanie základných náboženských potrieb“.
• Výnimka platí pre deti mladšie ako 12 rokov a ľudí s prvou dávkou vakcíny, ktorí sa môžu preukázať negatívnym testom PCR.
• Za porušenie opatrení hrozia vysoké pokuty 500 eur a viac.

Športovec milovník adrenalínu odmietal očkovanie. Veril, že je nesmrteľný, zomrel náhle, hovorí jeho dvojča

Nové opatrenia platia od včerajšej polnoci minimálne desať dní, pravdepodobne budú však predĺžené. A vláda včera dokonca varovala pred ďalším možným sprísnením. Kancelár Schallenberg a minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein pritom varovali, že môžu prísť ešte prísnejšie opatrenia. Podľa kancelára je tiež dôležité, aby boli opatrenia kontrolované. Ich porušovanie má byť „dôsledne sankcionované“. Podľa Der Standard hrozia pokuty 500 eur a viac.

Svadba snov sa zmenila na koronahoror. Zo 140 ľudí ostalo 37 nakazených vrátane detí, tehotnej, starých ľudí aj senátora

V Rakúsku epidémia v posledných dňoch výrazne silnie, krajina zaznamenáva nové rekordy v denných počtoch nakazených. V sobotu úrady registrovali doteraz najvyšší prírastok 13 152 infikovaných. V nedeľu ohlásili 11 552 pozitívnych testov za uplynulých 24 hodín, čo bola najvyššia nedeľná hodnota od začiatku pandémie.