U.S. Steel Košice boli 10 rokov zlatým vajcom, má o ne záujem Šachtar Doneck

605

Na porovnanie, americký U.S. Steel vyrobil vo všetkých svojich prevádzkach ešte o takmer polovicu viac.

Ponuka Ukrajincov bola zatiaľ najlepšia, ktorú Američania dostali. Vyzerá to tak, že by mohli byť úspešní. V prípade, že by sa zrealizovala táto akvizícia, „zoštíhlil“ by sa počet pracovníkov železiarní, no zas nie až tak výrazne ako v prípade iných záujemcov.
U.S. Steel sa k možným pytačom, medzi ktorými sa ešte spomína aj spoločnosť Evraz Romana Abramoviča či tretia najväčšia ruská oceliareň Magnitogorsk Iron and Steel Works, nevyjadril. Nemecký koncern ThyssenKrupp svoj záujem o železiarne poprel.
Američania sa totiž železiarní snažia „zbaviť“, aby mali potrebnú hotovosť na kúpu závodu ThyssenKrupp v americkom štáte Alabama, ktorý sa nachádza veľmi blízko jedného z ich závodov.
Ďalším dôvodom predaja môže byť podľa denníka Pittsburg Post-Gazette aj skutočnosť, že kým košický U.S. Steel má na jednu vyrobenú tonu ocele prevádzkový zisk cca 9 dolárov, ich americká divízia aj napriek omnoho vyšším nákladom na pracovnú silu až 32 dolárov.
Newyorský analytik John Tumazos však aj napriek nižšej produktivite pochválil hospodárenie košických železiarní.

„Košický závod je kvalitný podnik. Hoci ekonomický vývoj v Európe nie je dobrý, v Košiciach by nemali byť stratoví. Pre U.S. Steel majú teraz Košice omnoho vyššiu cenu, než to bolo v čase, keď tam prišli.“
Analytik Charles Bradford si myslí, že nový majiteľ košického U.S. Steelu bude pochádzať z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

Ekonomický redaktor z denníka Wall Street Journal John Miller uviedol, že veľa o ďalšom osude železiarní napovie to, kto napokon získa spomínaný závod v Alabame.
Americký denník Pittsburg Post-Gazette pripomína, že majitelia U.S. Steelu budú na predaji na rozdiel od predchádzajúcej akvizície oceliarní v Srbsku ziskoví, keďže železiarne kúpili v roku 2000 za 475 miliónov dolárov.
Podľa investičných analytikov by ho mali predať aspoň za 5-násobok tejto sumy, no ani tá by nestačila na vyplatenie Nemcov, ktorí za svoj americký závod požadujú minimálne 5 miliárd dolárov.

Denník zároveň pripomína, že ktokoľvek sa stane novým majiteľom železiarní, bude musieť kvôli novým smerniciam EÚ v oblasti ochrany životného prostredia investovať do roku 2016 zhruba 350-400 miliónov dolárov.
Za posledných 10 rokov boli železiarne pre U.S. Steel „zlatým“ vajcom, keď len raz zaznamenali stratu.
Do USA mohlo pre akcionárov U.S. Steelu odtiecť aj vďaka daňovým prázdninám až cca 3,6 miliardy dolárov kumulatívneho zisku, pričom Američania do obnovy podniku investovali asi šestinu tejto sumy.