Učiteľ slovenčiny vydieral a znásilňoval študentky? Už sedí v cele

1611

Strednou školou v Rožňave otriasa škandál nebývalých rozmerov. Učiteľ slovenského jazyka Ladislav (42) bol obvinený zo sexuálnej trestnej činnosti. Podozrenie na šokujúce vyučovacie praktiky prasklo potom, čo sa jedna zo študentiek (15) zrútila.

Učiteľ si mal po študentkách vynucovať podivné konzultácie, počas ktorých nemalo zostať len pri slovných sexuálnych urážkach a vulgarizmoch. Celú vec prešetruje v súčasnosti polícia, Ladislav bol vzatý do väzby a bolo mu oznámené obvinenie, okrem sexuálneho zneužívania bol tiež obvinený z vydierania. V škole teraz panuje dusná atmosféra.

Obvinenia na adresu učiteľa sú viac než šokujúce. „Obťažoval spolužiačky vo veku 15 a 16 rokov, k niečomu sa priznal, dokonca mal svoje študentky biť aj znásilňovať,“ cituje Nový Čas jednu zo študentiek obchodnej akadémie s tým, že polícia študentky postupne vypočúva.

„Dievčatá si pozýval do kabinetu na konzultácie, niektoré to aj tušili, čo sa bude diať. Ale nie všetky k nemu dobrovoľne chodili,“ dodala ďalšia zo študentiek. Jedna z nich na sociálnej sieti tvrdí, že sa mal študentkám vyhrážať neukončením školy.

„Prípad je v štádiu šetrenia, stále platí prezumpcia neviny,“ povedal riaditeľ školy Viktor Baláž.

Proti mužovi svedčia dôkazy v podobe komunikácie s dievčatami po telefóne či na internete. Riaditeľ školy Viktor Baláž pripomenul súčasne iný problém z minulého roka, keď trieda tohto učiteľa bola na výlete v Maďarsku. Študentky sa obrátili na výchovnú poradkyňu, ktorej naznačili, že ich učiteľ núti, aby ho obdivovali, prípadne im mal údajne dávať neslušné návrhy, aby sa s ním osamote niekde stretli. „Okamžite som to s ním riešil pohovorom, aby sa vyvaroval podobnému správaniu. V roku 2015 dostal napomenutie a hrozila mu výpoveď z dôvodu psychického nátlaku na žiačky,“ dodal riaditeľ školy.

„Podľa obvinenia mal muž od roku 2016 pohlavný styk so študentkou strednej školy pod hrozbou zverejnenia jej nemravného sexuálneho života,“ povedal hovorca krajskej prokuratúry Milan Filičko s tým, že sudca vzal obvineného do väzby.

Z odbornej stránky pedagóga hodnotí ako slušného, ​​k jeho správanie sa v dotazníkoch vyjadrilo vyše 120 žiakov. „Ani jedno negatívne slovo. Ale pred dvoma týždňami sa jedno dievča psychicky zrútila. Okamžite sme zalarmovali políciu,“ povedal Baláž, podľa ktorého mal učiteľ dve tváre. Výborne vraj plnil svoje povinnosti, ale údajne si „vyžadoval istú obľubu u dievčat“. Riaditeľ prejavil ľútosť nad tým, že tomu škola nedokázala zabrániť.
Mužovi hrozí v prípade dokázania vinným 4 až 10 rokov odňatia slobody.