Úplný chaos v márnici! Pozostalým vydávali cudzie tela!

1208

Obrie škandály. Tak by sa dali popísať okolnosti, počas ktorých britské márnice v celkom 12 prípadoch vydali pohrebným ústavom k poslednej rozlúčke nesprávnej telo. Ide pritom len o zlomok incidentov, ktoré odhalilo vyšetrovanie za rok 2018.

Britské márnice čelia škandálu, aký nemá v moderných dejinách krajiny obdobu. Podľa informácií, ktoré získal spravodajský portál Mirror, došlo k sérii nehôd, počas ktorých boli „nešťastnou náhodou poškodené“ telá zosnulých. V najmenej 5 prípadoch sa zase do márnic až k mŕtvym dostali ľudia, ktorí tam nemali čo robiť.

Medzi najkrikľavejšími incidentami, ktoré šokovali rodiny pozostalých, patrí neoprávnené odobratie tkaniva zosnulého, nevykonávanie požadovaných pitiev, alebo naopak ich vykonanie napriek prianie rodiny. Hoci britskými márnicami prejde ročne 330 000 tiel a zmienené zlyhania predstavujú len úplne malý zlomok nakladania s mŕtvymi, v niektorých prípadoch zostáva rozum stáť nad tým, čo sa na miestach určených k dočasnému uloženiu nebožtíkov občas deje.

Nebožtík sa prebudil tesne pred pohrebom, vraj si len dal šlofíka

Vrcholom všetkého sú zdokumentované prípady odovzdania nebožtíkov do nesprávnych pohrebných ústavov, a dokonca prípady zámeny identity zosnulých. Zvlášť zlej povesti sa v tomto zmysle teší márnica Univerzitnej nemocnice Jamesa Cooka v Middlesborough, ktorá už v roku 2017 čelila podozreniu z 22 rôznych zlyhaní.

Každý deň myslím na svoju smrť a plánujem pohreb, hovorí Ian McKellen

Britské márnice čelia zvýšenému dohľadu od tej doby, čo počas analýzy 132 závažných incidentov hlásených medzi rokmi 2002-2013 vyšlo najavo, že v 9 prípadoch bolo k pohrebu vydaných a následne aj pochovaných nesprávnych tiel, ktoré museli byť dodatočne exhumované. K ďalším „pohrebom omylom“ nedošlo len preto, že pozostalí počas poslednej rozlúčky našli v rakve nabalzamované telo neznámeho človeka.

Postrach smútočných hostín: Žena obieha pohreby a berie si na nich zdarma jedlo