Už aj v Česku sa objavil nebezpečný očný červ, prenáša ho vinná muška!

2938
Vinná muška

Očné hlísty, ktorá sa doteraz vyskytovala v teplom subtropickom páse, napadla v Česku psa, ktorý do zahraničia nikdy nevycestoval. Bezmála dvojcentimetrový červ prežije pod viečkom psa, alebo i človeka, pokojne aj dlhšie ako rok.

Parazit tiež známy ako orientálny očný červ si to namieril do Česka. V zatiaľ prvom doloženom prípade v Česku infikoval jazvečíka, sú ale známe aj prípady, keď červ napadol oko človeka! Prenášajú ho malé vinné mušky a život s ním nie je nijako príjemný. Najčastejšie sa vyskytuje u psov, môže však napadnúť vlky, líšky, mačky a výnimočne aj ľudí.

 Prišiel nenápadne, ale už  neodíde 

Sprvu nie je nič poznať, ale ako sa červ udomácňuje a množí, začína oko slziť a svrbieť. Môže aj bolieť, ale kto by si nevšimol, že sa mu pod očným viečkom pohybuje dvojcentimetrový tvor? Pes alebo mačka to svojmu pánovi nepovedia, chronické ochorenie však môže vyvolať až slepotu. Preto treba ochorenie včas vyliečiť. A ako sa do strednej Európy dostalo?

Na prvý výskyt upozornili odbornú verejnosť experti na parazitológii z Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne. Nepôjde však najskôr o výskyt posledný, vzhľadom k tomu, že červ sa podľa expertov do Európy šíri ako lavína! Bol zaznamenaný jeho výskyt okrem Čiech aj v Maďarsku a u nás.

 Pošlite nám vaše  červami 

V Španielsku, kde sa orientálny červ už zabýval, bol nájdený u 40% vyšetrovaných psov! Kolonizuje Francúzsku i Nemecko. Odborníci nepochybujú o tom, že na vine je cestovanie psov a tiež ich import z cudzích krajín.

Ochorenie je našťastie dobre liečiteľné, parazitológovia z Brna ale prosia profesionálnych kolegov, aby im prípadné ďalšie červami poslali, a to naložené do 96% liehu. Červ sa totiž najskôr šíriť neprestane, a preto je dôležité dobre zmapovať ohniska jeho výskytu.