V Čechách zakľakol Róma (†45) policajt! Bol to paragan s problematickou minulosťou

Niektorí mužovu smrť prirovnávajú k smrti černocha George Floyda,

922

V Teplicích v sobotu zomrel v sanitke muž, proti ktorému predtým zasahovala polícia. Išlo o 45-ročného Stanislava T., ktorý bol podľa miestnych v poslednej dobe zrejme bez domova. Mnohí z nich sa domnievajú, že proti Stanislavovi polícia postupovala zbytočne tvrdo. Strážcovia zákona sa však bránia. Uviedli, že muž demoloval auta, začal byť agresívny, napadol ich, spôsobil im škrabance a jedného kolegu dokonca pohrýzol.

Na mieste zásahu medzitým vzniklo pietne miesto plné sviečok a kvetov, ktoré dopĺňala Stanislavova fotografia. V hlúčiku smútiacich ľudí bol aj jeden zo Stanislavových príbuzných. Stanislav vraj v poslednej dobe zrejme spal vonku, však snažil sa zohnať si prácu. Príbuzný ho totiž asi týždeň pred nešťastnou udalosťou stretol v supermarkete, kde sa Stanislav zaúčali na miesto ochranky.

Zmlátenému Dávidovi za hrdinstvo pri ochrane ženy a dieťaťa na kúpalisku, starosta v Dubí sľúbil odmenu

Nešťastne zosnulý muž mal podľa člena rodiny dlhodobo problémy s drogami. „V deväťdesiatych rokoch s drogami začalo veľa ľudí, aj mojich známych. Standa tiež. Mal obdobie, kedy nebral, a kedy bral. Pamätám ho skôr z detstva. To k nám nosil fotky z vojny a my ako chalani sme ho obdivovali,“ povedal s tým, že sa posledné roky nestýkali.

Udalosť rozbúrila vášne. „To je hrôza, čo sa v tých Čechách deje. (…) Veď to ľudia videli, že zomrel počas toho, čo mu policajt celou svojou silou kľačal na krku min 10 min. Dôkazy na to sú a rovnako to prekrútili,“ napísala napríklad Mária.

Skupina Rómov lúpežne prepadla šéfa záchranky!

 Polícia:  Bol pod vplyvom drog 

Polícia zásah obhajuje s tým, že muž poškodzoval automobily a mužom zákona sa bránil násilím. Súdna pitva navyše vylúčila súvislosť úmrtia s policajným zákrokom. Pitevné správa poukazuje na ovplyvnenie drogou, povedal hovorca polície Daniel Vítek s tým, že lekár už skôr uviedol, že príčinou smrti zrejme bolo predávkovanie.

Podľa serveru Romea.cz však zasahujúci policajt niekoľko minút kľačal Rómovi na krku. Romea uviedla, že riaditeľ organizácie Khamoro Emil Voráč vyzval k protestu proti policajnému násiliu. Niektorí mužovu smrť prirovnávajú k smrti černocha George Floyda, oznámila tiež organizácie.

George Floydovi v tele našli syntetický opioid a zvyšky konope. Pitva mu odhalila aj koronavírus  

 Minister sa postavil  za políciu 

Romea publikovala dokument s názvom Vyhlásenie občianskych členov Rady vlády pre záležitosti rómskej menšiny k policajnému zásahu a úmrtia v Teplicích. „Vyzývame ministra vnútra ČR Jána Hamáčka, aby venoval tomuto prípadu mimoriadnu pozornosť a budeme iniciovať rokovania s policajným prezidentom Jánom Švejdarom,“ stojí v ňom okrem iného.

Minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) sa ale vyjadril na twitteri v tom zmysle, že zasahujúci policajti majú jeho plnú podporu. „Ak niekto pod vplyvom návykových látok porušuje zákon, musí počítať s tým, že Polícia zasiahne. Hlavne vďaka práci policajtov a policajtiek sme v prvej desiatke najbezpečnejších krajín sveta,“ uviedol.

Na miesto nešťastia tiež vyrazili zástupcovia česko-rómskeho združenia konexie, ktorí podľa svojich slov hovorili so Stanislavovými kamarátmi, kolegami z práce a s jeho rodinou. Tej ponúkli bezplatné právne služby.

Zdokumentovali aj situáciu na mieste, kde pribúdajú sviečky a kvety na pamiatku zosnulého.