V Malej Fatre sa na túre stratil český turista

1474

Horská služba v sobotu v podvečer rozbehla pátranie po českom turistovi, ktorý sa stratil v Malej Fatre. Tridsaťpäťročný muž sa pri túre odpojil od skupinky s tým, že sa s nimi zíde neskôr. Na dohodnuté miesto však nedorazil!

Na túru na horu Malý Rozsutec nachádzajúcu vo východnej časti Malej Fatry sa vypravila skupinka českých turistov. Od skupinky, ktorá vyrazila na túru pred obedom, sa neskôr odpojil jeden muž s tým, že pôjde po svojej vlastnej osi a zíde sa s nimi neskôr na dohodnutom mieste. Tam však nedorazil. Turisti na neho čakali hodinu, avšak márne. Vrátili sa preto do hotela a kontaktovali horskú záchrannú službu. „V podvečerných hodinách 5. 10. 2019 bola HZS nahlásená nezvestnosť tridsaťpäťročného českého turistu v Malej Fatre,“ napísala HZS na svojej stránky na sociálnej sieti Facebook. „Skupina českých turistov sa vybrala pred obedom na túru na Malý Rozsutec. V oblasti Podžiar sa od skupiny odpojil jeden ich člen. Zvyšní turisti ho čakali na mieste približne hodinu, a keď sa neukázal, vrátili sa do hotela v Terchovej, kde boli ubytovaní,“ stojí ďalej vo vyhlásení HZS.

Horská záchranná služba okamžite rozbehla pátranie. „Keďže turista nemal pri sebe mobilný telefón, nebolo ho možné kontaktovať ani lokalizovať jeho polohu. Do terénu odišlo osem záchranárov HZS spolu so služobným psom, ktorí rozbehli pátranie v oblasti Malého Rosutca a na priľahlých turistických chodníkoch,“ píše HZS. Muž sa však nakoniec prihlásil sám. „Podľa jeho opisu sa po oddelení od skupiny vydal po zelenom turistickom chodníku, ktorým zišiel na južnú stranu pohoria až do doliny Bystrička. Odtiaľ pokračoval späť do Terchovej po vlastnej línií. Pátracej akcie bola následne ukončená,“ uzatvára HZS.

TATRY: Horskí záchranári pomohli aj druhému z českých horolezcov spod Gerlachu