Vedeli ste, že jesenné depresie sa nevyhýbajú ani psom a mačkám?

1612

Na jeseň nepadá len lístie, ale niekomu tiež nálada. Možno vás to dosť prekvapí, ale problém jesenných depresií nepostihuje zďaleka len ľudí. Ak u svojich štvornohých priateľov pozorujete nezvyklé správanie, ako napríklad zmenu rôznych zavedených rituálov, znamená to, že sa niečo deje. Čo v takom prípade robiť?

„Najčastejším príznakom je znížený príjem krmiva, ale môžeme sa stretnúť aj so sebapoškodzovaním, kedy sa zviera napríklad neustále líže či škrabe, časté sú tiež rôzne nežiaduce návyky alebo úplná strata základných návykov, zviera začína doma vyprázdňovať, nechce chodiť von, je letargické,“ opisuje veterinár Rostislav Šimek prejavy depresie, ktoré sa týkajú predovšetkým psov a mačiek, čoby najviac zastúpených miláčikov v našich domácnostiach, s ktorými navyše trávime najviac času, a teda väčšinou celkom rozumieme ich potrebám.

Pozor na jesenné depresie!

„Keď budeme tieto príznaky prehliadať, môže to byť nebezpečné,“ varuje ďalej odborník s tým, že depresia u psa našťastie netrvá tak dlho ako u človeka. „Môže ale dôjsť k rozvinutiu ochorenia, ktoré sú napríklad v latentnom štádiu, môže dôjsť aj k zlyhávaniu životne dôležitých orgánov, ako sú pečeň alebo obličky.“

Čo teda môžeme pre našich priateľov urobiť a ako ich rozveseliť? Možností je podľa pána doktora hneď niekoľko. „Tou základnou je asi to, že by sme so svojim zverencom mali tráviť čo najviac času, ísť s ním na dlhú prechádzku, vziať ho medzi psích kamarátov,“ menuje, „alebo ho môžeme rozveseliť obstaraním nejakej novej hračky. Existujú napríklad také rafinované hračky, do ktorých schováme kŕmenie, a psík, keď je sám, sa potom s nimi môže hrať.“ S maškrtami by sme ale mali zaobchádzať obozretne, aby nedošlo k zafixovaniu nežiaducich návykov a pes si nemyslel, že dostáva odmenu za to , že sa takto chová.

Nevyhýbajú sa ani mačkám

U mačiek je to trochu odlišné. „Mačky si žijú tak trochu svojím životom a pozornosť majiteľa vyhľadávajú, len ak o to naozaj stojí, a preto môžeme prvotné príznaky depresie ľahko prehliadnuť,“ upozorňuje s tým, že ako asi dobre vie každý majiteľ, mačky sú veľmi citlivé na zmeny. „Napríklad na sťahovanie, čo pes napríklad vôbec nerieši, ďalej úmrtia majiteľa, obstaranie ďalšieho zvieraťa či príchod dieťaťa.“

So skleslosťou sa u psov a mačiek stretávame väčšinou práve v tomto jesennom období, pretože je menej slniečka, menej pekného počasia, blíži sa zima. Ak by však problémy pretrvávali aj po zvyšok roka, je možné navštíviť zvieracieho psychológa. „Tých síce veľa nie je, zato ale existuje celý rad prípravkov od homeopatík cez aromaterapiu, rôzne lieky na prírodnej báze, až po liečenie vážnych príznakov depresie, kedy sa s úspechom siaha po humánnych preparátoch,“ hovorí zverolekár a na záver upokojuje znepokojených majiteľov tým, že akonáhle sa vráti jar, naši kamaráti sa dozaista rozveselia.

VIDEO: Muž ktorý dáva šancu starým zvieratám, tým, že ich adoptuje!