Vrátia sa navzájom! Ústavný súd (ÚS) predbežným opatrením zasiahol v prospech matky, ktorá porodila a ktorá nemohla zostať s dieťaťom. Súd nariadil Väzenskej službe prestať zasahovať do práv matky a jej novorodenca. Mali by mať šancu byť spolu. Pri rozhodovacom procese súdu ide o pomerne zriedkavý krok, ale stále je to len preventívne opatrenie. Súd bude len rozhodovať o sťažnosti, potrebuje viac informácií o prípade a jej vývoji.

Polícia ženu zadržala v júni aj s jej manželom, Okresný súd vo Frýdku-Místku ju poslal do väzby.  Kvôli vysokému stupňu tehotenstva začiatkom júla požiadala riaditeľku väznice vo Světlé nad Sázavou, aby sa tam mohlo po pôrode o dieťa starať. K žiadosti pripojila vyjadrenie odboru sociálnych vecí olomouckého magistrátu, podľa ktorého nie je skorá separácia od matky v záujme dieťaťa. Navyše podľa úradníkov nič nenaznačuje, že starostlivosť o dieťa zanedbáva.

Vedenie väznice vo Světlé nad Sázavou ale žiadosti nevyhovelo kvôli prekročeniu kapacity oddelenia pre matky s malými deťmi. Druhým dôvodom bolo odporúčanie pediatra, ktorý nesúhlasí s umiestnením neočkovaného novorodenca do väznice.

Dieťa sa narodilo 3. augusta. Zostalo v pôrodnici a matku odviezli späť do väzobnej väznice. O tri dni neskôr podala ústavnú sťažnosť, 8. augusta súd vydal predbežné rozhodnutie.

„Verejný záujem na odvrátenie závažnej ujmy na fyzickom a psychickom stave sťažovateľky a jej maloletého dieťaťa, rovnako ako potreba zaistiť predbežne ochranu ich hore uvedených základných práv a slobôd, vedie Ústavný súd k záveru, že ide o prípad obzvlášť naliehavý,“ stojí v uznesení . Súd zdôraznil, že predbežné opatrenie neovplyvnilo celkový výsledok ústavného konania o sťažnosti.

Zákon o výkone väzby spolu s vyhláškou ministerstva spravodlivosti umožňujú obvinenej žene, ktorej sa vo väzbe narodí dieťa, aby ho mala pri sebe a starala sa oňho, ak ho súd nezverí do starostlivosti iného človeka. O žiadosti rozhoduje riaditeľstvo väzníc. Dozorný výbor v minulosti vo viacerých zisteniach zdôraznil, že je vždy potrebné brať do úvahy najlepšie záujmy dieťaťa a tiež poukazuje na to, že najsilnejšie väzby medzi rodičom a dieťaťom sa vytvárajú v ranom veku.