Vojaci špeciálnych jednotiek zabíjali kvôli peniazom na prostitútky

412
Seržanta Logana Melgara zabili jeho vlastní bratia v zbrani.

Seržant Logan Melgar z šesťčlenného tímu špeciálnych jednotiek v Mali nahlásil svojmu veleniu, že jeho spolubojovníci kradnú peniaze z armádneho rozpočtu a vodia si za ne na preverené miesta prostitútky. Kolegovia ho preto zviazali páskou a udusili. Vo štvrtok jeden z páchateľov pred súdom priznal vinu.

Okolo piatej hodiny rannej 4. júna minulého roka stratil Logan Melgar vedomia. Patril k príslušníkom amerických špeciálnych jednotiek pôsobiacich v západoafrickom Mali. Podľa jeho štyroch kolegov prestal dýchať, a tak sa mu snažili pomôcť. Doviezli ho na neďalekú kliniku pod francúzskym vedením, ale vojak zomrel, než dorazili na miesto. Príčinou smrti bolo udusenie.

Vojenské zložky Spojených štátov majú v africkom štáte Mali len malé zastúpenie. V porovnaní s takmer ôsmimi stovkami vojakov v susednom Nigeri takmer minimálna. Na území tohto štátu však pôsobia príslušníci špeciálnych vojenských jednotiek, ktoré pomáhajú tamojším americkým diplomatom, malijským vojakom a veľkému množstvu prítomných francúzskych jednotiek.

Velenie seržanta Melgara poverilo spravodajskými operáciami, rešpektovalo ho vedenie americkej ambasády aj miestni partneri. Jeho náhla smrť, o ktorej prvýkrát informovali médiá v decembri roku 2017, však spustila veľký poprask.

Čakal na ciel štyri hodiny. Ostreľovač SAS potom zabil snipera IS vzdialeného 2,5 kilometra

Jeho kolegovia z tímu SEAL totiž tvrdili, že Melgar bol počas popoludňajších cvičenia opitý a pravdepodobne sa udusil zvratkami. Pitva seržanta však neodhalila v tele stopy alkoholu ani drog. Následné vyšetrovanie Námornej vyšetrovacej služby (NCIS) potom ukázalo, že za jeho smrť mali byť zodpovední práve jeho štyri kolegovia, ktorí sa mu podľa vlastných výpovedí mali snažiť pomôcť.

Britská armáda utratila vyše tisíc služobných psov z Afganistanu a Iraku. Ľudia sa búria: Sú to hrdinovia!

Seržant totiž zistil, že jeho „bratia v zbrani“ si z fondu na platenie informátorov platili služby prostitútok, ktoré mali dokonca vodiť do zabezpečeného domu, kde bývali. Melgar o tomto porušení pravidiel chcel hovoriť s vedením a nakoniec tak urobil a dvoch príslušníkov tímu SEAL Team Six a dvoch členov zboru mariňákov nahlásil. A tí sa rozhodli si celú záležitosť s Melgarom vybaviť.

 Poviazali ho  páskou 

Štvorica vojakov si tak 4. júna 2017 najprv došla do centrály mariňákov v hlavnom meste Mali Bamaku pre kobercovú pásku a následne vyrazila na veliteľstvo zdieľanej námorníctvom a armádou, kde násilne vnikla do spálne seržanta Melgara. Aby sa vojaci dostali dovnútra, museli vyraziť zamknuté dvere.

Ukrajinskí vojaci zabili dve ženy podporujúce separatistov, čaká ich súd

Vojaci následne Melgara spútali širokou izolačnou páskou a udusili ho pomocou špeciálneho chvatu. Podľa výpovedí vojakov sa po tom, čo si uvedomili, že Melgar nedýcha, snažili okamžite svojho kolegu oživiť, poskytovali mu vraj prvú pomoc a dokonca mu vyrezali dieru do krku, aby mohol dýchať. Následne ho odviezli do nemocnice a predstierali, že išlo o nehodu. Nacvičili si výpovede, vynechali čokoľvek, čo sa týkalo izolačné pásky, a klamali vyšetrovateľom.

Izraelský vojaci zavraždili pätnásť ročného Palestínčana

Pri štvrtkovom pojednávaní sa však nakoniec jeden z vojakov, Adam C. Matthews, priznal k niekoľkým bodom obžaloby a potvrdil celý príbeh, ako muži nechtiac seržanta zabili, informoval denník Washington Post. Matthews však nebol tým, kto Melgara škrtil a súd ho tak odsúdil len na rok väzenia a zníženie armádne hodnosti. Zároveň príde aj o zdravotné poistenie. Ďalšie poľahčujúcou okolnosťou pre Matthewsa bol fakt, že sa nepodieľal na krádeži armádnych peňazí, pretože do Mali dorazil iba dva dni pred incidentom.

Verdikty pre zvyšných troch vojakov ešte len súd vynesie. Práve oni totiž podľa Matthewsovej výpovede chceli zakryť, čo sa skutočne stalo.