Bola jednou z mnohých krásnych dievčat, ktoré túžili po kariére slávnej herečky. Elizabeth Short sa ale na rozdiel od mnohých ostatných naozaj presláviť podarilo, a to bez toho, aby si zahrala v jedinom filme. V roku 1947 bola totiž brutálne zavraždená a jej smrť patrí dodnes k najznámejším neobjasneným prípadom v histórii Spojených štátov.

Jej meno vám možno nič nepovie, do povedomia verejnosti sa totiž Beth zapísala skôr ako Čierna Dahlia – podľa filmu Blue Dahlia, ktorý v čase vraždy bežal v kinách.

Po živote v luxuse zatúžila Elizabeth už v útlej mladosti. V časoch, keď ešte žila spoločne s matkou a sestrami v meste Medford v Oregone a privyrábala si ako servírka, zistila, ako jej zovňajšok pôsobí na opačné pohlavie. A začala toho využívať. Rada sa nechávala pozývať do dobrých reštaurácií na obedy a večere, navštevovala nočné kluby a občas prespávala v drahých hoteloch.

Elizabeth Shortyová bola atraktívna a ctižiadostivá herečka.

V júli roku 1946 sa s konečnou platnosťou rozhodla. Bez prostriedkov, avšak s plným kufrom prepychových šiat sa rozbehla do Los Angeles s jediným cieľom – presadiť sa vo svete šoubiznisu. V L.A. prespávala v lacných ubytovniach, neskôr zdieľala dvojizbový byt v Hollywoode s ďalšími ôsmimi mladými ženami, ktoré tiež túžili pracovať pri filme. Kým sa ale ony živili aspoň ako tanečnica, o Beth sa šuškalo, že sa kariéru snažia vybudovať prostredníctvom viac či menej vplyvných milencov.

V 19 rokoch bola zatknutá za pitie alkoholu.

Ak sa ale klebety o jej promiskuite zakladali na pravde, je otázkou. Po smrti u nej totiž bola zistená vrodená vada vagíny, ktorá neumožňovala prienik mužského penisu, čím bola prakticky vylúčená klasická súlož.

15. januára 1947 objavila Elizabethine znetvorené telo obyvateľka losangelskej štvrti Leimer Park, keď si išla k obuvníkovi vyzdvihnúť opravené topánky. Pri prechádzaní ulicou s vtedajším názvom Norton 39th Avenue si všimla, že kus od nej leží v páse rozpolená krajčírska figurína. Keď ale došla bližšie, ihneď spoznala, že o figurínu sa rozhodne nejedná. Ležalo pred ňou na zemi nahé ženské telo, úplne rozpolené v páse. Okamžite utekala domov a zavolala políciu.

Rozpolené telo Elizabeth Shortyové

Kriminalisti po príchode neverili vlastným očiam. Okrem toho, že bolo telo rozdelené na dve časti zjavne obyčajným kuchynským nožom, na hlave sa našla celá rada podliatin a na končatinách odreniny od povrazu. Detektívi zistila, že obeť zrejme pred smrťou visela hlavou dole a bola mučená. Vrah tiež použil nôž, aby žene rozrezal pery od ucha k uchu, čím jej tvár vzbudzoval dojem „usmievavého nepríčetného klauna“. Odrezaná bola aj pravá bradavka.

Detailnejší pohľad na rozrezané ústa Elizabeth Shorty

Mŕtvola bola identifikovaná ako dvadsaťdvaročná Elizabeth Short, prípadu sa ujali skúsení detektívi a dostalo sa mu veľkej pozornosti zo strany médií. K brutálnej vražde mladého dievčatá sa priznalo päťdesiat mužov a žien, ktorí boli zo zoznamu podozrivých postupne vyradení. Medzi potenciálnymi vrahmi sa vyskytovali aj také mená ako oscarový režisér Orson Welles alebo folkový spevák Woody Guthrie. Dôkazy ale nikdy ničiu vinu jednoznačne nepreukázali.

Bulvár obviňoval z vraždy aj slávneho režiséra Orsona Wellsa.

Smrť Čiernej Dahlie sa stala akýmsi mýtom, na jeho motívy bola natočená rada filmov i seriálov. Skutočný Elizabethin vrah ale nikdy nebol zadržaný.

Lekár George Hodel je najvážnejším podozrivým. Krátko po vražde Elizabeth Shortyová sa odsťahoval z mesta a zomrel v roku 1991. V jeho vinu verí syn, Steve, bývalý detektív LA, ktorý objavil nové závažné dôkazy.