Vražda Virginie Rappeovej otriasla Hollywoodom

2803

V roku 1921 bol Roscoe „Fatty“ Arbuckle najlepšie plateným hercom na svete. Práve podpísal zmluvu so štúdiom Paramount Pictures na jeden milión dolárov, čo bola dovtedy nevídaná suma. Do konca roka sa ale jeho sláva rozplynula, pretože sa rozbehol súdny proces, ktorý so zatajeným dychom sledovala celá Amerika.

Virginia Rappe

Celý prípad je dodnes obostretý tajomstvom. Všetko sa odohralo 5. septembra roku 1921. Ten deň sa konala veľká párty v hoteli St. Francis v San Franciscu. Alkohol aj napriek prísnej prohibície tiekol prúdom. Medzi návštevníkov bola hviezda strieborného plátna Roscoe „Fatty“ Arbuckle a tiež pôvabná modelka Virginia Rappeová. Veci sa nejako vyvinuli a obaja skončili sami v hotelovej izbe. Keď neskôr Arbuckle z izby odchádzal, na posteli sa v bolestiach zvíjala Rappeová. O štyri dni neskôr zomrela na prerazený močový mechúr.

Odvtedy nebolo nikdy nepochybne dokázané, čo sa vlastne stalo a akú úlohu, ak vôbec nejakú, zohral v smrti Rappeovej. Bol obvinený, že Rappeovou znásilnil a zabil. Viedli sa proti nemu tri súdy. Dva skončili tak, že sa porota nedokázala vôbec na ničom zhodnúť, a posledný skončil obyčajnou pokutou za iný delikt spojený s alkoholom.

Roscoe „Fatty“ Arbuckle

Svedkovia vypovedali, že modelka bola v podguráženom stave a začala sa vyzliekať priamo pred ľuďmi. Tiež sa sťažovala, že sa jej zle dýcha. Možno sa snažila uľahčiť svojmu alkoholom naplnenému močovému mechúru. Každopádne ďalej sa svedectva o priebehu udalosti líšia.

Podľa jednej z účastníčok večierku Maude Delmontové Arbuckle schmatol Rappeovú a prehodil si ju cez rameno so slovami: „Päť rokov som na teba čakal a teraz ťa mám.“ Po tridsiatich minútach počula Delmontová z Arbucklova izby nariekanie a zaklopala preto na dvere. Arbuckle otvoril so svojím klasickým úsmevom, a na posteli zavýjala Rappeová. Lapala po dychu, ale dokázala vysloviť vetu: „On to urobil“. Potom ju odniesol do inej izby.

Brutálne vraždy hollywoodskych hviezd /2/

Arbuckle tvrdil, že už predtým odišiel do kúpeľne, a keď sa vrátil, našiel Rappeovou, ako zvracia na podlahe. Videl, že je ťažko opitá, a vraj ju len položil do postele, aby sa z toho vyspala.

Po troch dňoch Rappeová skončila v nemocnici, kde zistili, že prešla otravou alkoholom a má prerazený močový mechúr. Ešte v ten istý deň zomrela.

Už v nemocnici vyhlásila Delmontová, že Arbuckle Rappeovú znásilnil. Komik bol okamžite zatknutý. Noviny sa doslova predháňali v popise zverstiev, ktoré mal Arbuckle spáchať. Tým najmenším bola snaha mať sex s úplne opitou Rappeovou, ktorej zrejme pri tejto snahe tučný komik prerazil močový mechúr. Našli sa ale aj divokejšie špekulácie.

Vraždy v Hollywoode, keď vraždia slávni

Problémom bolo, že kľúčový svedok Delmontová nemohla byť predvolaná a teda ani svedčiť. Bola totiž krajne nevierohodnou osobou. Zaoberala sa podivným biznisom, kedy dodávala dievčatá na podobne párty, a tie sa potom podľa jej inštrukcií dopúšťali najrôznejších škandalóznych činov. Následne Delmontová vydierala tých, ktorí pri nich boli prichytení. Dobre organizované vydieranie nie je práve živnosť aby žalobcovia vedeli, že Delmontová skrátka na súd vôbec nemôže, pretože by jej svedectvo obhajoba rozmetala. Navyše Delmontová poslala telegram sudcovi, v ktorom mu navrhla, že je možné zatknutého Arbuckle vydierať a vytiahnuť z neho nejaké peniaze. To bol úplný koniec.

Arbuckle nebol nikdy odsúdený, ale nebol ani uznaný nevinným. Porota sa dostala dvakrát do patovej situácie a nebolo možné vyniesť žiadny verdikt. V praxi to však znamenalo, že je Arbuckle voľný. Avšak škandál jeho život zásadne zmenil, a v žiadnom filme už sa neobjavil.