Vyrastal som v inej dobe, bráni sa producent obvinený v sexuálnej afére

1038

    Jeden z najmocnejších mužov Hollywoodu Harvey Weinstein (65) má zamiesené na veľký problém. Obvinili ho, že dlhé roky sexuálne obťažoval ženy vo filmovom priemysle. Producenta kvôli afére vyhodili z vedenia vlastnej produkčnej firmy The Weinstein Company. Jeho správanie vraj bolo roky verejným tajomstvom.

„Vo svetle nových informácií o nevhodnom správaní Harveyho Weinsteina, ktoré sa objavili v minulých dňoch, sa riaditelia The Weinstein Company rozhodli, že jeho pôsobenie v spoločnosti končí, a to s okamžitou platnosťou,“ uvádza sa vo vyhlásení riadiaceho orgánu spoločnosti, ktorého členom je aj Weinsteinov brat Robert.

Harvey Weinstein

Weinstein, ktorý má na konte filmy ako Pulp Fiction, Zamilovaný Shakespeare alebo Divoký Django, podľa denníka The New York Times uzavrel kvôli sexuálnemu obťažovaniu mimosúdnu dohodu o odškodnení s najmenej ôsmimi ženami. Jednou z Weinsteinových obetí bola v minulosti herečka Ashley Judd.

Ashley Judd

   „Veľa ráz a rozličným spôsobom som mu hovorila, nie,“ povedala denníku Judd, ktorej Weinstein v jednom hoteli v Hollywoode pred dvadsiatimi rokmi ponúkal masáž a chcel, aby ho sledovala v sprche.

    „Ženy v Hollywoode si o Harveym medzi sebou rozprávali už veľmi dlhú dobu a je načase, aby sa o tom hovorilo verejne,“ uviedla potom Juddo britskému denníku The Guardian.

Spoluzakladateľ produkčnej a distribučnej firmy Miramax v reakcii na článok uviedol, že si uvedomuje, že jeho správanie v minulosti spôsobilo mnoho bolesti a že sa za to ospravedlňuje. Avšak sa nechal tiež počuť, že „dospieval v 60. a 70. rokoch, kedy pravidlá správania boli iné. Taká bola vtedy kultúra,“ povedal Weinstein a pripomína, že „15 ľudí o mne hovorí, že som génius, 15 ľudí hovorí, že som sviňa „. Po zverejnení článku oznámil, že plánuje denník zažalovať.

Rose McGowan a Ashley Judd

Z vedenia The Weinstein Company medzitým odišla tretina členov správnej rady, ktorú, tvoria výhradne muži. Zostávajúci členovia rady najali externú právnickú firmu, ktorá bude vyšetrovať údajné dlhoročné Weinsteine ​​prehrešky voči ženám. Týmto právnikom pracovníčky firmy budú môcť povedať o obťažovaní, ktorého boli svedkami, alebo ktoré samy zažili. Spoločnosť si vraj „váži žien“ a záleží jej na tom, aby v nej panovala atmosféra, v ktorej sa so všetkými zaobchádza s rešpektom a úctou.

Pre Weinsteinovu firmu, ktorú v roku 2005 založil po odchode z Miramaxu a ktorá sa potýka s klesajúcim predajom, znamená jeho odchod veľkú ranu. Jeho závratná kariéra, počas ktorej si pripísal viac ako 300 nominácií na Oscara, v uplynulých rokoch nabrala klesajúcu tendenciu. Posledným oscarovým filmom, ktorého je Weinstein producentom, je Umelec z roku 2011, tohtoročná Tulipánová horúčka je považovaná za veľmi slabú.

 

Aféra okolo Weinsteina je mimoriadne trápna pre Demokratickú stranu, ktorá sa chváli tým, že presadzuje voči ženám progresívnu politiku. Weinstein mal blízko ku straníckym špičkám. Pred vlaňajšími prezidentskými voľbami vo svojej rezidencii na Manhattane usporiadal benefičnú akciu v prospech demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej a tento rok u neho ako stážistka pracovala Malia Obamová, staršia dcéra bývalého prezidenta Baracka Obamu. Strana a jej politici teraz posielajú peniaze získané od Weinsteina nadáciám, ktoré sa zasadzujú napríklad o väčšie zapojenie žien do politiky.

Keď sa novinári na Weinsteina spýtali súčasného republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, uviedol, že ho pozná už dlho. Zaujímalo ich tiež, čo hovorí na súčasná obvinenia.

„Vôbec ma to neprekvapuje,“ odpovedal šéf Bieleho domu, ktorého počas prezidentskej kampane niekoľko žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania, ale aj znásilnenia.