Výživové doplnky pre psov môžu vyriešiť niekoľko problémov. Kedy ich použiť?

1003
Výživové doplnky využívajú nielen ľudia, ale aj psi. Je ale potrebné vybrať tie, ktoré vyhovujú ich potrebám a reflektujú aktuálny stav jedinca. Podľa čoho ale doplnky vyberať a kedy ich použiť?
Ak látky obsiahnuté v krmive úplne nepokryjú potreby psa, môžete využiť doplnky, ktoré mu potrebné živiny doplnia. Jedným z možných spôsobov, ako dobre zvoliť vhodný doplnok stravy, je pozorne čítať zloženie kŕmnych doplnkov.
„Je vhodné si zistiť, na čo je aký vitamín, minerálne látka či iná užitá surovina dobrá a v akej forme sa použité komponenty dodávajú. Napr. minerálne látky, ktoré sú použité vo forme chelátov, sú pre organizmus oveľa lepšie využiteľné,“ vysvetľuje Adela Palacká, výživárska špecialistka značky Fitmin.
Ďalším faktorom môže byť tiež dávkovanie doplnkov a spôsob aplikácie. Doplnky v sypkej podobe možno dobre primiešať do kŕmnej dávky, tablety zase zabezpečia možnosť presného dávkovania a väčší prehľad, či pes naozaj zjedol všetko, čo mal.

Posilnenie imunity ako prevencia

Podpora imunity je dôležitá najmä pri zdravotných ťažkostiach, po operácii či pri veľkých výkyvoch počasia. Jej podpora je však dôležitá aj ako prevencia. Množstvo a dĺžka podávania závisí vždy na konkrétnom doplnku a tiež potrebe psa. Účinným produktom je napríklad lososový olej, ktorý pôsobí protizápalovo, posilňuje cievny systém aj mozgovú činnosť, ovplyvňuje reprodukciu a podporuje imunitu.
Súčasným trendom medzi psíčkarmi je takzvané kŕmenie BARF – čerstvú a prirodzenou stravou, ktorá je tvorená predovšetkým mäsom, kosťami, zeleninou, ovocím a obilninami. „Stravu BARF odporúčam podporiť vhodnými doplnkami, s ktorých pomocou je možné surovú stravu patrične vyvážiť a vytvoriť tak z kŕmnej dávky kompletnú kŕmnu dávku,“ hovorí Palacká.