Weinstein chcel škandál ututlať. Pomáhala mu aj bývalá agentka Mossadu

933
Harvey Weinstein

Producent Harvey Weinstein (65) vynaložil obrovské prostriedky, aby zabránil odhaleniu, že sexuálne zneužíval ženy. Podľa týždenníka The New Yorker využíval okrem právnikov aj veľa súkromných detektívov, vrátane bývalých agentov tajných služieb, a to aj z izraelského Mossadu. Pomáhali mu aj bulvárni novinári.

The New Yorker, podľa ktorého sa Weinstein venoval tomuto úsiliu minimálne od minulého jesene, cituje desiatky dokumentov a sedem osôb priamo zapojených do akcie.

Najatá bola napríklad bývalá izraelská agentka, zamestnankyňa detektívnej kancelárie Black Cube, ktorej zmluva počítala s odmenou v prepočte minimálne 180 tisíc eur. Agentka kontaktovala herečku Rose McGowan, jednu z hlavných Weinsteinových žalobcov, a vydávala sa za aktivistku bojujúci za práva žien. Tajne zaznamenala niekoľko hodín rozhovorov s McGowan, ktorá sa chystá vydať svoje pamäti pod titulom The Brave, v ktorých sa zmieňuje aj o Weinstein.

Rose Mcgowan

Rovnaká vyšetrovateľka sa spojila pod inou identitou tiež s reportérmi vyšetrujúcimi viacerými Weinsteinových prípadov sexuálneho zneužívania, s cieľom zistiť, aké dôkazný materiál majú k dispozícii.

Predmetom záujmu Weinsteinových špicľov boli aj samotní novinári, u ktorých hľadali slabé miesta v osobnom, najmä sexuálnom živote, alebo informácie o ich prípadných problémoch so zákonom. Cieľom bolo zhromaždiť proti nim dostatok materiálu, aby ich mohli vydierať, zdiskreditovať alebo zastrašiť.

Weinstein, ktorého teraz vyšetrujú úrady v Londýne, New Yorku a Los Angeles, podľa týždenníka vývoj niektorých vyšetrovaní osobne sledoval. Iné riadili Weinsteinovi právnici, vrátane Davida Boies, ktorý v roku 2000 zastupoval prezidentského kandidáta Ala Gorea pri pochybnostiach okolo sčítaní hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách, ktoré nakoniec vyhral George Bush mladší.

Rose McGowan a Ashley Judd

Weinstein podľa The New Yorker získal tiež napríklad informácie od šéfa bulvárneho listu National Enquirer, ktorého novinár kontaktoval bývalú manželku jedného režiséra, aby získal jej negatívny komentár k manželovej milostnej afére s Rose McGowanovou. Weinstein dostal tiež 11 fotografií, kde sa s McGowanová objavoval spoločne pri rôznych udalostiach, v snahe znevierohodniť jej obvinenia.

Podľa Blair Berk, ktorá je súčasťou Weinsteinovho právneho tímu, sú tieto metódy úplne normálne. Každý nezávislý obhajcu podľa nej vyšetruje, či sú obvinenia proti jeho klientovi vierohodná.

Podľa článku bol však Weinstein zvyknutý aj celé roky predtým špicľovať najmä novinárov, ktorí o ňom písali negatívne.