Zastrelili šéfa sicílskej Cosa Nostry. Mafián sa prechádzal centrom mesta na bicykli

3150

Jeden z bossov talianskej mafie Cosa Nostra bol v pondelok zastrelený počas jazdy na bicykli v sicílskom Palerme. Dvaja muži na skútri ho strelili zozadu do krku. Vražda sa stala za bieleho dňa deň pred 25. výročím vraždy slávneho vyšetrovateľa mafie Giovanniho Falconeho.

Vraždy za bieleho dňa neboli v Palerme v posledných rokoch obvyklou záležitosťou. Deň pred 25. výročím od vraždy vyšetrovateľa Falconeho, ktorý spoločne so sudcom Paolo Borsellino rozbehol jeden z najväčších súdnych procesov proti mafii, sa situácia zmenila.

Prokurátor proti talianskej mafii

Podľa svedkov sa boss mafie Giuseppe Dainotti prechádzal po meste, keď sa k nemu zozadu na skútri rýchlo priblížili dvaja muži. Strelili ho zozadu niekoľkokrát do krku a rýchlo odišli. Vyšetrovatelia zatiaľ netuší, kto za vraždou stojí.

Dianotti bol vo väzení po viac ako dvadsať rokov za vraždy a krádeže pre mafiu Cosa Nostra. Na slobodu bol prepustený v roku 2014.

Francesco LoVoi, prokurátor z Palerma, uviedol pre médiá, že vzhľadom na to, že k vražde došlo za bieleho dňa v centre mesta a takto blízko od významného výročia, išlo pravdepodobne o symbolickú vraždu.

„Keď ktokoľvek prehlási, že mafia už neexistuje, zakaždým sa stane niečo, čím mafie ukáže, že stále existuje. A zreteľne sa vracia ku strieľaniu,“ uviedol Francesco LoVoi pre novinárov v Ríme.

 Strach zo zjednotenia a návrate  mafie 

Mafia Cosa Nostra operuje na Sicílii a juhu Talianska. V 80. rokoch bola značne oslabená veľkými procesmi a zatýkaním pod vedením Falconeho a Borselliniho. Zatkli vtedy stovky príslušníkov mafie a klany v rámci Cosy Nostry začali súperiť o moc. Väčšinu obchodu s drogami potom prebrali rodiny z ďalších talianskych mafiou ‘Ndranghetty a Camorra.

„Stále tu panuje strach, že ak Cosa Nostra dokáže nájdene racionálneho šéfa, ktorý by bol schopný dať dohromady rozpadnuté a súperiace klany, mohla by sa stať rovnako nebezpečnou, ako kedysi bývala,“ uviedol Palermský policajný komisár Renato Cortese.
V súčasnosti po dvadsiatich piatich rokoch od najväčších procesov, kedy by mali byť prepustení na slobodu usvedčení mafiáni, sa zvyšuje riziko, že by sa takýto muž medzi nimi mohol nájsť. Podľa Corteseho bude dôležité monitorovať aktivitu týchto mužov.