Deväťročná dvojčatá spoločne so svojimi starými rodičmi zmizli počas dovolenky, ktorú trávili v oblasti Mati v Grécku, ktoré sužujú devastujúce požiare. Ich pozostatky boli objavené len pár dní potom, čo otec dievčat vystúpil v televízii, kde v emotívnom prejave žiadal o pomoc pri ich hľadaní. Telá dievčatiek bola nakoniec objavená v objatí so starými na útese, kde sa chceli schovať pred plameňmi.

Smutnú správu oznámil podľa servera Telegraph rodinný priateľ Angelos Kontos „Epilóg bol napísaný. Všetci štyria nájdení objímajúc jeden druhého. Ani smrť ich nedokázala rozdeliť,“ uviedol na svojom facebookovom profile. Informáciu následne potvrdil aj súkromný detektív najatý rodinou. Telá dievčat a ich starých rodičov bola nájdená spoločne s ďalšími viac ako dvadsiatich ľuďmi na výbežku nad morom, kam utiekli pred zničujúcimi plameňmi. Zachrániť sa nemohli ani ako mnohí skokom do mora, pod útesmi sa buď nachádzali skaliská alebo bola voda zahalená ťažkým dymom.

Dvojčatá Sofia a Vasiliki Filippopoulouvé

Sofia a Vasiliki Filippopoulouvé, deväťročná dvojčatá, trávili svoje prázdniny v oblasti Mati, kam odišli so svojimi starými rodičmi Phillipom (76) a Sofiou (61) v pondelok popoludní. V rovnakom čase tu vypukol zničujúci požiar, ktorý ešte viac rozdúchal silný vietor. Skupina spolu s desiatkami ďalších ľudí zmizla počas zmätočnej evakuácie, ktorú okrem počasie skomplikovala aj absencia záchranného plánu.

Po zmiznutí dievčatiek vystúpil ich otec Yiannis v televíznom vysielaní s tým, že svoje dve dcéry spoznal na záberoch zachytávajúcich zachránené zo spomínanej oblasti. Bol presvedčený, že dve hnedovlasá dievčatka sú skutočne Sofia a Vasiliki a žiadal zachránené z lode a verejnosť o pomoc pri ich hľadaní. Fotografie nezvestných dievčat sa objavili v mnohých svetových médiách. Sám Yannis sa vydal do Mati, kde obchádzal miestne nemocnice, policajné stanice a márnice, poskytol aj vzorky svojej DNA pre prípadnú identifikáciu.

Zlom prišiel vo chvíli, keď vystúpil jeden z mužov, ktorý na rybárskej lodi zachraňujúce preživších bol a oznámil, že sa jedná o jeho deti, nie nezvestná dvojčatá. Ich pozostatky potom boli nájdené a identifikované tri dni po vystúpení otca v televízii.

 90 obetí ničivého  požiaru 

Zaradili sa tak medzi takmer 90 obetí tohtoročných ničivých požiarov, miestnymi nazývanými, Danteho peklom ‘či, Armagedon’. Okrem uhorenia alebo udusenia dusivým dymom mnohí sa utopili pri pokuse o únik. Ďalších niekoľko desiatok ľudí je stále nezvestných, šanca na ich nájdenie sa však každým dňom zmenšujú. Podľa serveru The National Herald je nezvestných 174 ľudí, ďalších 46 bojuje o život v nemocniciach. Tu panuje zmätok, kvôli popáleninám nemožno mnohé identifikovať. Z celkovej počtu obetí bola vykonaná pitva 86 z nich, totožnosť sa podarilo určiť len u 25. Podľa nešpecifikovaných zdrojov bolo zostavených niekoľko zoznamov obetí, niektoré z nich však boli uvedené aj niekoľkokrát, nemožno preto stopercentne určiť ich pravdivosť.

 Požiare mohli byť založené  úmyselne 

Zosnulých začali Gréci pochovávať cez víkend, v sobotu sa konal pohreb zosnulého 83ročného kňaza, v nedeľu sa konal napríklad smútočný obrad za troch členov jednej rodiny, ktorí v Mati prišli o život. Rodina požiadala novinárov, aby sa obradu nezúčastnili.

Na konci týždňa sa začali objavovať špekulácie, že devastujúce požiare nemuseli byť náhodou, niekto ich mohol založiť úmyselne. Informáciu potvrdil aj grécky premiér Alexis Tsipras. „Závažné informácie nás viedli k tomu, aby sme začali vyšetrovanie prípadného trestného činu, ktorý mohol stáť za pondelkovým požiarom, ktorý zdevastoval pobrežnú oblasť okolo obce Mati východne od Atén,“ vyhlásil na tlačovej konferencii.

V oblasti Atiky v rovnakom čase vzniklo 13 rôznych požiarov. Denník Kathimerini uviedol, že príčinou požiaru zrejme bola nedbalosť. Vyšetrovatelia vraj poznajú aj konkrétneho vinníka, ktorý neustrážil oheň v pohorí Pendeli a ten sa potom rýchlo rozšíril až k pobrežným letoviskám na východnom pobreží Atiky..