Pánske košele síce patria medzi najrozšírenejšie produkty našej doby, ale od 50. rokov minulého storočia sa vyrábajú stále rovnakým spôsobom. To chce teraz zmeniť holandská firma Labfresh. Na trh prichádza s revolučnou Induo technológiou, vďaka ktorej nebude treba košele tak často meniť a prať ako doteraz. Sľubuje, že budú odolné nielen voči všetkým možným škvrnám, ale aj potu a pokrčeniu.

Holandská firma Labfresh síce nie je prvou, ktorá niečo také na trhu ponúka, ale technológia, ktorú vyvinula, je naozaj iná. „Je to ako bavlna, ale lepšie,“ tvrdí zakladateľ Startup Kasper Brandi Petersen. „Nepoužívame hydrofóbnu vrstvu, ktorá spôsobuje, že máte pocit, ako by ste na sebe mali pláštenku. Pracujeme so skutočnou tkaninou a vláknami na molekulárnej úrovni, čo mení samotný materiál,“ vysvetľuje. Košele sú tak priedušné a uchovávajú si prirodzené vlastnosti bavlny.Petersen si účinnosť svojich chytrých košieľ vyskúšal sám na sebe, než odštartoval crowfundingovú kampaň na internete. Viac ako 100 hodín v nich behal, jazdil na bicykli a tancoval, skúšal ich polievať červeným vínom, omáčkami alebo olejom. Keď vzniknuté škvrny viac ako štyridsaťkrát úspešne omyl vodou a dočista vysušil, bol si istý, že Induo technológiu môže ponúknuť svetu. Podľa neho je jedným z efektívnych riešení problémov udržateľnosti súčasného textilného priemyslu.„Košeľu budete nosiť dlhšie, pretože zostane bez škvŕn a nevybledne. Oblečenie príliš často vyhadzujeme. V roku 2014 bolo vyrobených 100 miliárd kusov košieľ. Priemerne tento odev nosíme len 7,5 krát a potom ho vyradíme zo šatníka. S touto novou technológiou chceme túto dynamiku zmeniť,“ hovorí Petersen.

Chytré košele sú samozrejme drahšie ako tie bežné, jeden kus sa teraz predáva v prepočte zhruba za 100 eur, čo je síce veľa, ale podľa Petersena sa to z hľadiska ekonomického i ekologického dlhodobo vyplatí.