Zločiny duchovných

1475
V Spojených štátoch nedávno vyšla zaujímavá kniha, dokazujúca, že pred zločinom sa nezastavia ani tí, čo prisahali pred Bohom – duchovní. Kniha sumarizuje najväčšie a najznámejšie vraždy a podvody, ktorých sa v USA dopustili príslušníci kňažského stavu. Nie je ich málo a my vám ponúkame dva šokujúce prípady.

Páter John David Terry

mal v živote najväčší problém, ako ukojiť svoju bezmedznú túžbu po bohatstve a luxuse zo skromného cirkevného platu. Vymyslel si preto vražedný plán, ktorý patrí medzi najhroznejšie prípady v histórii mesta Nashvillu. Uzavrel totiž vysokú životnú poistku a chystal sa zinscenovať vlastnú smrť. Samozrejme, fingovanú, aby si potom po zmene mena a identity mohol užívať peňazí pod iným menom.
Ako obeť si 43-ročný Terry vybral svojho kanovníka, ktorý žil samotárskym životom a nemal priateľov ani rodinu. Nič netušiaceho Johna Mathenyho zastrelil v kostole jediným výstrelom odzadu. Potom mu odrezal hlavu a pravú ruku, na ktorej mal tetovanie. Ruku a hlavu odhodil do neďalekého jazera, kostol aj s Mathenyho mŕtvolou podpálil a na motorke ušiel z mesta.
Nerátal však s pohotovosťou miestnych hasičov, ktorí uhasili požiar v kostole skôr, ako mohlo mŕtve telo obhorieť na nepoznanie. Johna Terryho, oddaného manžela a otca dvoch detí, chytili po niekoľkých dňoch na úteku. Počas 15-mesačnej vyšetrovacej väzby sa vytrvalo odmietal priznať, urobil tak až niekoľko dní pred súdnym pojednávaním. 25. septembra 1988 ho odsúdili na trest smrti, ktorý neskôr zmiernili na doživotie. Ak sa vo väzení bude slušne správať, môže v roku 2010 požiadať o podmienčné prepustenie. Jeho verná manželka ho bude čakať pred bránami väznice. „Sme si teraz bližší ako kedykoľvek predtým,“ tvrdí manželka zákerného vraha. Našťastie im to nevyšlo. Spáchal samovraždu, obesil v kúpeľni vo väzení, 2003
Reverend James Castria vylákal najskôr od dementných manželov Engelovcov peniaze, a potom ich chladnokrvne zavraždil.

Kazateľ James Castria

mal podvodnícke sklony a obyčajne vždy veľmi hlboko do vrecka. Páter Jimmy, ako nechal žoviálne prezývať, zavetril šancu, ako sa dostať k peniazom aj v prípade invalidného dôchodcu, 62-ročného Lowella Engela. Zoznámil ho s duševne postihnutou Susan Smithovou zo svojej cirkevnej komunity a 15. júla 1988 ich zosobášil. Keď onedlho Susan zdedila po akejsi bohatej tete 85 tisíc dolárov, Castria vedel, že udrela jeho hodina. Obaja dementní manželia síce stihli z dedičstva minúť takmer 40 tisíc dolárov na totálne hlúposti, ale ostatné už bolo v páterovej réžii. Ako ich duševný pastier ich prehovoril, aby si spolu otvorili bankové konto, z ktorého mohol čerpať peniaze aj on. Sľúbil totiž, že dôchodcom postaví ich vlastný dom. Z konta okamžite vybral všetky peniaze a manželov Engelovcov vylákal do zasnežených kopcov pohoria Pocono, kde im mal ukázať pozemok, na ktorom bude stáť ich nový dom. V pustom lese oboch nešťastníkov zabil úderom do hlavy zdvihákom z auta a mŕtvoly ukryl.
Polícia však po odhalení spoločného bankového konta a zmiznutí oboch starých manželov vedela, kde hľadať podozrivého. Ako sa sieť okolo 45-ročného kazateľa zužovala, Castria sa rozhodol, že pred súd ho nikdy nedostanú. Po tom, čo istý turista na jar roku 1995 náhodou objavil mŕtve telá Susan a Lowella Engelovcov, sadol Castria do svojho auta a s bibliou v ruke sa na plný plyn vrútil obrovskou rýchlosťou do betónového múru…
 (yi)