Vo veku 96 rokov zomrel v sobotu americký lekár Henry Heimlich, ktorý vynašiel teraz už známy chvat na uvoľnenie dýchacích ciest, v ktorých uviazne sústo. Podľa agentúry AP to oznámil Heimlichov syn.

„Otec bol hrdinom pre veľa ľudí po celom svete, z prostého dôvodu: Pomohol zachrániť nespočetné množstvo životov prostredníctvom inovácií postupov a prostriedkov na základe zdravého rozumu,“ uviedla jeho rodina vo vyhlásení.

Heimlich, ktorí žil v opatrovateľskom dome, mal príležitosť iba druhýkrát použiť svoj chvat na dusiacého sa spolubývajúceho tento rok v máji. Pomohol 87 ročnej žene, ktorú pri jedle zaskočil kúsok hamburgeru.

Heimlichov chmat vďaka zvýšeniu podbráničného tlaku umožňuje uvoľniť prekážky v dýchacích cestách, čo nespočetným ľudí zachránilo život. Heimlich túto techniku vyvinul v 70. rokoch, kedy bol primárom na chirurgii v nemocnici v Cincinnati. Chvat prvýkrát k záchrane použil, keď mu bolo asi 80 rokov, kedy v reštaurácii pomohol dusiacému sa mužovi.

Odhaduje sa, že Heimlichov chmat v Spojených štátoch zachránil aj viac ako sto tisíc ľudí, vrátane známych osobností ako je bývalý prezident Ronald Reagan, speváčka Cher, alebo herečky Elizabet Taylor a Goldie Hawn.