Zoznámte sa s vraždiacim chirurgom, podľa ktorého vznikla postava Hannibala Lectera

884

Alfredo Balli Trevino bol vážený chirurg, ale bol to tiež vrah. Svet sa o ňom dozvedel, keď ho navštívil vo väznici spisovateľ Thomas Harris. A ten potom podľa neho napísal postavu Hannibala Lectera.

Ak poznáte postavu Hannibala Lectera zo slávneho filmu Mlčanie jahniat, potom poznáte aj Alfreda Trevino, hoci ste o ňom možno nikdy nepočuli. Thomas Harris, autor románov, ktoré sa stali predlohou pre tento film, sa s Trevinom stretol osobne. A práve tento vážený chirurg bol predlohou pre postavu sériového vraha Lectera.

Trevino bol vážený chirurg, v časoch, keď bol ešte medik, ale zavraždil svoju priateľku Jesus Castillo Rangelov. Ich vzájomná hádka skončila tak, že jej Trevino rozkrojil hrdlo skalpelom. Potom jej telo čiastočne rozrezal na kúsky, ktoré dal do prázdneho hrnca.

Telo Rangelov sa ale našlo a Trevino bol políciou obvinený z vraždy. Na súde dostal trest smrti. Bol umiestnený do väzenia v mexickom meste Monterrey. Práve tam sa s ním stretol spisovateľ Thomas Harris, ktorý vo väzení navštívil pôvodne iného väzňa Dykesa Simmonsa, o ktorom chcel písať román. Harris myslel, že Trevino je väzenský doktor. Sprvu ho vôbec nenapadlo, že je to väzeň a nebezpečný vrah k tomu.

„Bol to malý tichý muž s hustými čiernymi vlasmi,“ tak ho opísal Harris. Ten o ňom písal ako o Dr. Salazar, aby zachoval jeho anonymitu. Ich prvý rozhovor vraj prebiehal veľmi podobne ako prvý rozhovor Lectera s agentkou Starlingová vo filme. Trevino sa Harrisa vypytoval na mnoho otázok a dával na obdiv svoju komplikovanú osobnosť rovnako ako inteligenciu.

Väzenskí zriadenci mu potom povedali mnohé o Trevino. Podľa nich bol kompletne šialený. Jeho chirurgické vedomosti mu umožnili rozrezať telo a umiestniť ho do malej krabice. Harris bol otrasený, ale materiál pre svoju knihu mal naozaj zaujímavý.

Trevino napokon nebol popravený, ale trest mu bol zmenený na 20 rokov väzenia. Ani tie si celé neodsedel, bol prepustený v roku 1981. Nikdy sa potom o svojej minulosti nechcel s nikým baviť. Zomrel v roku 2009. Svoje posledné roky údajne trávil snahou pomôcť starým ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi alebo postrádali svojich blízkych. Chcel sa tak Trevino vykúpiť zo svojej temnej minulosti? To už sa nikdy nedozvieme.