Ak USA nezvýšia dlhový strop, hrozí globálna ekonomická recesia

682

Ak americkí politici rýchlo nevyriešia terajšiu patovú situáciu okolo rozpočtu, prepadnú sa vyspelé krajiny sveta do novej recesie a mladé trhové ekonomiky výrazne zoslabnú.

Dôsledky pre celú svetovú ekonomiku by tak boli oveľa razantnejšie než symbolické zatvorenie americkej ikony sochy Slobody, ktorá kvôli úsporným opatreniam teraz nemôže prijímať turistov.

„Pravdepodobnosť nezvýšenie dlhového stropu stále považujeme za nízku, ale s tým, ako sa uzavretie vládnych úradov preťahuje, sa naše obavy stupňujú,“ uviedol generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Ángel Gurría.

„Ak sa dlhový strop nezvýši, naše výpočty naznačujú, že krajiny OECD ako celok to zrazí budúci rok do recesie a rozvíjajúce sa ekonomiky zažijú prudké spomalenie rastu,“ dodal.

Americká vláda nemá po sporoch v Kongrese od minulého utorka peniaze na bežnú prevádzku. Pokračovanie sporov by mohlo viesť až k neschopnosti zvýšiť takzvaný dlhový strop, takže by vláde mohli dôjsť už tento mesiac, konkrétne 17. októbra, peniaze na splácanie dlhov. To by mohlo otriasť finančnými trhmi a mať nepriaznivé dopady na celý svet.

Hoci finančný trh ako celok podľa Reuters v dohodu verí, pretože náklady na poistenie päťročných amerických dlhopisov poklesli, niektorí investori sa podľa agentúry už na možné zlyhanie pripravujú.

Spojené štáty sa do krajnej situácie dostali preto, že republikánski senátori odmietajú hlasovať pre navýšenie dlhového stropu a chcú s prezidentom Barackom Obamom rokovať o svojich podmienkach. Týkajú sa okrem iného zdravotníckej reformy. Obama však označil takýto prístup k jednaniu za vydieranie a útok na americkú demokraciu.

Dlhový strop je stanovený objem peňazí, ktorý si USA môže požičiavať pomocou vydávaní nových dlhopisov. Teraz je nastavený na výške 16,7 bilióna dolárov. Tento limit schválil Kongres v lete 2011 na poslednú chvíľu po podobne napätom rokovaní ako teraz. Povesť Spojených štátov však vtedy takýmito obštrukciami utrpela. Ratingová agentúra Standard & Poor ‘s znížila prvýkrát v živote rating USA zo stupňa AAA na AA plus. Opakovanie ťažkostí tak zrejme prinesie krajine aj v prípade schválenia nového limitu tentoraz ešte vyššie straty.