Američania zlikvidovali Islamskému štátu továrne na výrobu chemických zbraní

417

    „Veríme, že informácie, ktoré sa nám podarilo získať nám umožní vykonať aj ďalšie operácie,“ uviedol hovorca Pentagonu Peter Cook. Ten ďalej dodal, že operácia bola vykonaná vďaka informáciám, ktoré získali od zajatcov.

    Letecké útoky boli celkom dva. Jeden mieril na výrobňu zbraní v irackom Mosule, druhý potom na „taktický cieľ“ spojený s výrobou chemických zbraní v blízkosti tohto mesta, uvádza server The New York Times.

    Podľa informácií amerického ministerstva obrany je zajatým vojakom Sulajmán Daud Afar, ktorý je známy tiež ako Abú Daud. Jedná sa o člena Islamského štátu a tiež šéfa tamojšej výroby nielen chemických zbraní.

    Zatknutý bol americkým komandom počas vojenskej operácie v Iraku vo februári tohto roka. Do irackej väzby ho Američania previezli vo štvrtok.

    Pentagon sa nechal počuť, že Abu Daud Američanom poskytol informácie o zariadení na výrobu chemických zbraní aj o samotnej výrobe týchto zbraní. Rovnako tak americkej armáde prezradil, kto všetko je v tejto výrobe zapojený.

    Získané informácie následne viedli k dvom útokom koalície vedenej Spojenými štátmi. Pentagon však nepredpokladá, že útoky úplne eliminovali možnosti IS vyrábať chemické zbrane.

    Podľa irackých a amerických zdrojov je Abu Daud špecialistom na chemické a biologické zbrane a v tomto odbore pôsobil už za vlády Saddáma Husajna, uvádza server BBC.

    Daud vyšetrovateľom okrem iného prezradil, ako Islamský štát plní patróny a granáty yperitom. Ten bol podľa Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) použitý minulý rok pri útoku na Kurdov, z ktorého je obviňovaný práve IS.