Americký bombardér preletel nad Kóreou. Pentagon chce odstrašiť Sever

833

   Demonštrácia sily bola priamou reakciou na údajný severokórejský test vodíkovej bomby a mala ukázať, že sú USA pripravené brániť Južnú Kóreu.

    Strategický bombardér prelietal na poloostrovom, vykonal v sprievode lietadiel F-15K Slam Eagle nízky prelet nad základňou v Osan a vrátil sa späť na Andersenovú leteckú základňu na Guamu. Podľa amerického velenia išlo o priamu reakciu na nedávny údajný test severokórejskej vodíkovej bomby.

    „Bola to demonštrácia platnosti amerického záväzku voči našim spojencom v Južnej Kórei, v Japonsku, a na obrane americkéj vlasti,“ uviedol veliteľ amerických síl v Pacifiku Harry B. Harris. Severokórejský jadrový test je podľa jeho slov „do očí bijúcim porušením medzinárodných záväzkov“.

    KĽDR začiatkom januára uviedla, že po prvýkrát vyskúšala vlastnú miniaturizované vodíkovú bombu. Pre Pchjongjang by v poradí štvrtá jadrová skúška znamenala pokrok vo vývoji zbraní hromadného ničenia. Test ale zatiaľ nebol potvrdený, odborníci po celom svete sú k vyhlásenia KĽDR veľmi skeptickí.

    Spojené štáty preto vyslali z leteckej základne na japonské Okinawe do oblasti prieskumné lietadlá, aby pátrali po miestu údajného teste a známkach radiácie.

    Prelety strategických bombardérov sú podobným krokom USA ako na jar roku 2013, keď KĽDR vykonala predchádzajúca jadrový test. Američania vtedy najskôr vyslali stroja B-52 Stratofortress a potom aj „neviditeľné“ bombardéry B-2 Spirit.

    Neskôr vyslali do oblasti najmodernejšie bojové stroje Raptor a tiež systémy protiraketovej obrany. Severná Kórea potom v reakcii Spojeným štátom hrozila jadrovým útokom.

    „Úzka vojenská spolupráca medzi Spojenými štátmi a Kórejskou republikou zaisťuje, že sme pripravení reagovať kedykoľvek,“ konštatoval veliteľ amerických síl v Kórei Curtis Scaparrotti.

    Oznámenie Severnej Kórey, že úspešne otestovala vodíkovú bombu, vyvoláva reakcie svetových mocností už týždeň. Test odsúdili susedné štáty aj západné mocnosti. Prezident Spojených štátov Barack Obama sa dohodol s predstaviteľmi Južnej Kórey a Japonska, že je potrebné na akciu KĽDR spoločne odpovedať.

    Bezpečnostná rada severokórejský test označila za „jasnú hrozbu svetovému mieru a bezpečnosti.“