Americký diplomat hviezdou Twitteri. Z Moskvy píše o politike i súkromia

244

V krajine, kde sú iné mediálne kanály pod kontrolou vlády, to ani inak nejde. Na internete však môže naplno prejaviť svoje názory a získava si tým stále viac priaznivcov medzi obyčajnými Rusmi.

Čo urobí americký veľvyslanec, keď chce dostať na verejnosť správu v krajine, ktorá z Američanov rada robí týxh zlých a so „Zápaďákmi“ nemá príliš trpezlivosť ? Zasadne k počítaču, prihlási sa na sociálne siete a komunikuje priamo s obyčajnými ľuďmi. Tak to aspoň od svojho nástupu na post amerického veľvyslanca v Moskve robí Michael McFaul.

Jeho prijatie v januári roku 2012 nebolo príliš prívetivé. Protiamerické nálady boli v tej dobe na vzostupe a štátnej televízie dirigovanie Kremľom si na nového veľvyslanca brúsila zuby. Kritiky sa dočkal za to, že sa verejne stretol s aktivistami, ktorí bojujú za dodržiavanie ľudských práv. Médiá ho dokonca obvinila, že aktivistov riadi a pripravuje tichú revolúciu

„McFaul nie je žiadnym expertom na Rusko, jeho doménou je výhradna podpora demokracie,“ povedal v prvom kanáli štátnej televízie analytik Michail LEONTIEV. Upozornil, že McFaul predtým pracoval v Národnom demokratickom inštitútu pre medzinárodné záležitosti, ktorý je „blízky špionážnym službám“. Diplomat je podľa LEONTIEV známy svojimi stykmy „s takzvaným demokratickým hnutím“ v Rusku z počiatku 90. rokov minulého storočia.