Americký miliardár Epstein si vybudoval celú sieť dievčat. Čelí obvineniam zo zneužívania maloletých

2031

Americký miliardár Jeffrey Epstein, ktorý sa priatelil s terajším republikánskym prezidentom Donaldom Trumpom aj bývalým demokratickým šéfom Bieleho domu Billom Clintonom, je obvinený zo sexuálneho zneužívania maloletých dievčat.

Vyplýva to podľa agentúry AP zo zverejnených dokumentov, ktoré prokuratúra predložila súdu. Epstein v pondelok k obvineniam na súde vyhlásil, že sa necíti vinný. Prípady, ktorých je niekoľko desiatok, sa stali prinajmenšom v rozmedzí rokov 2002 až 2005, a teoreticky za ne hrozí až doživotné väzenie.

„Epstein zámerne vyhľadával maloleté a vedel, že mnohým z jeho obetí bolo v skutočnosti menej ako 18 rokov, a to aj preto, že maloleté obete mu samy o svojom veku povedali,“ citoval Reuters obvinenia. Najmladšia z dievčat mala podľa prokuratúry 14 rokov. Podľa obvinenia teraz šesťdesiatšesťročný Epstein tiež niektorým zneužívaným dievčatám platil za to, aby mu samy zohnali ďalšie obete.

Finančník si do svojich rezidencií na Floride a v New Yorku pozýval dievčatá napríklad kvôli plateným masážam, potom ich ale zneužíval. Podľa prokuratúry si vybudoval sieť, vďaka ktorej si zaistil prístup k mladým dievčatám. Agentúra Bloomberg napísala, že využíval aj svojich zamestnancov, aby mu dievčatá dovážali domov.

Za zneužívanie dievčat dostal moderátor BBC 15 mesiacov väzenia

Polícia Epsteina zadržala v sobotu v noci po návrate z Francúzska. Teraz súd rozhoduje o možnom prepustení na kauciu. Na pondelkovom státi súd k záveru nedospel, rokovania preto bude pokračovať vo štvrtok. Epstein tak prinajmenšom do štvrtka zostáva vo väzbe. Prokuratúra sa snaží súd presvedčiť, aby kauciu neumožnil, poukazuje okrem iného na to, že Epstein by vďaka svojmu bohatstvu, súkromnému lietadlu či nehnuteľnostiam v zahraničí mohol z USA utiecť.

13 mesiacov vo väzení:
Za mrežami bol len v noci, cez deň pracoval v kancelárii

Prvýkrát sa Epstein dostal do hľadáčika polície v roku 2005, kedy vyšetrovatelia preverovali tvrdenie, že vo svojom floridskom sídle zneužíval mladistvé dievčatá. To vtedy odmietol s tým, že všetky jeho milostné schôdzky boli po vzájomnej dohode a že predpokladal, že všetky dievčatá boli plnoleté. Podľa vyšetrovateľov ale tie najmladšie mali 14 rokov. Epstein sa ale nakoniec dohodol s prokuratúrou a súd ho v roku 2008 poslal na 18 mesiacov do väzenia. Z trestu si odpykal 13 mesiacov, vo väzení navyše prakticky trávil len noci, lebo mu súd dovolil dochádzať šesťkrát týždenne do kancelárie pracovať.

Proti tejto dohode sa ohradili zneužívané dievčatá, ktoré ju súdne napadli. Súd na Floride tento rok rozhodol, že dohoda bola protizákonná, ale ministerstvo spravodlivosti aj tak nevidelo dôvod dohodu rušiť.

Priatelia

Epstein v minulosti vlastnil lietadlo Boeing 727, ktorému sa kvôli miliardárovým obvineniam hovorilo Lolita Express. Na lety si často pozýval hostí, okrem iného aj niekdajšieho prezidenta Clintona, ktorý s ním podľa televízie Fox News cestoval najmenej 26krát.

Clinton sa nakrátko objaví vo filmovej komédii The Hangover 2

Trump počas svojej kandidatúry v roku 2016 čelil kritike, že sa s Epsteinom kamarátil. Trumpov právny zástupca Alan Garten to vtedy odmietol a vyhlásil, že Trump a Epstein žiadni kamaráti neboli. V roku 2002 ale Trump v rozhovore s magazínom New York vyhlásil, že Epsteina pozná 15 rokov a že je to báječný človek. „Je s ním veľa zábavy. Tiež sa hovorí, že má rád krásne ženy ako ja,“ povedal vtedy Trump s odkazom na to, že tieto ženy sú mladé.

Vyrastal som v inej dobe, bráni sa producent obvinený v sexuálnej afére

Väzby na Epsteina mal okrem iného aj britský princ Andrew, ktorý v minulosti v USA čelil sexuálnej afére. Andrew vtedy obvinenia poprel, ale kvôli priateľstvo s Epsteinom bol v roku 2011 nútený sa vzdať postu osobitného emisára britskej vlády pre medzinárodné vzťahy.