Amnesty International: Počet popráv sa v roku 2010 znížil

450

Vyplýva to z výročnej správy o celosvetových štatistikách trestu smrti, ktorú dnes zverejnila organizácia Amnesty International (AI).
Podľa správy, v období od roku 2000 do roku 2010 zrušilo trest smrti 31 krajín, čo AI označila za „desaťročie pokroku“.
Medzi krajinami s najväčším množstvom popráv patria Čína, Irán, Saudská Arábia, Spojené štáty a Jemen, pričom niektoré z nich vykonávajú trest smrti v rozpore s medzinárodnými ľudskými právami, uvádza správa. V roku 2010 AI oficiálne zaznamenala 527 popráv, oproti 714 popravám v predošlom roku. „Predpokladá sa, že Čína popravila tisícky ľudí v roku 2010, no odmieta zverejňovať svoje štatistiky,“ pokračuje správa. Čína udeľuje trest smrti aj za nenásilné delikty v súdnych procesoch, ktoré nespĺňajú medzinárodné kritéria justičných štandardov.
Aj keď počet hrdelných rozsudkov vo svete klesá, v niektorých krajinách je trest smrti naďalej udeľovaný za pašovanie drog, ekonomickú kriminalitu, konsenzuálny sex medzi dospelými a bohorúhačstvo. Významný podiel rozsudkov smrti bol v Číne, Egypte, Indonézii, Iráne, Laose, Líbyi, Malajzii, Thajsku, Spojených Arabských Emirátoch, Saudskej Arábii a Jemene udelený za pašovanie drog.
Irán, Pakistan, Saudská Arábia, Sudán a Spojené Arabské Emiráty ignorovali medzinárodné zákazy a v roku 2010 odsúdili na smrť neplnoletých, ktorí mali počas páchania zločinu menej než 18 rokov.
V Spojených štátoch v roku 2010 udelili rozsudok smrti minimálne v 110 prípadoch, čo predstavuje približne tretinu z množstva zaznamenaného v 90tých rokov. Illinois sa v marci roku 2011 stal 16. americkým štátom, ktorý zrušil trest smrti.
„Vízia svetu bez trestu smrti je nielen možná, ale dokonca nevyhnutá,“ povedal generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty. „Otázka je len, koľko to bude trvať.“