Podľa neho poslancom nešlo o snahu nastoliť spravodlivosť a právu učiniť zadosť, ale že šlo o politickú maškarádu, na ktorú doplatí opäť a už druhý raz len ten, kto už raz v danej kauze doplatil na politické darebáctva, domnieva sa bezpečnostný analytik Milan Žitný
Rozhodnutie parlamentu o zrušení Mečiarových amnestií a milosti prezidenta Kováča v danom znení je dôkazom, že poslancom nešlo o snahu nastoliť spravodlivosť
“A to, že obeť zavlečenia do cudziny bol Michal Kováč mladší. Napriek tomu, že mníchovský súd ho už pred devätnástimi rokmi zbavil obvinenia a konštatoval, že sa nepodieľal na podvode voči Technopolu, na Slovensku je realita iná – bude v tejto veci po zrušení milosti opäť trestne stíhaný. To bude mať za následok podľa zákona o štátnej službe postavenie mimo službu a zníženie platu na 40 percent pôvodného,” povedal exnovinár a analytik Žitný.
“Michal Kováč mladší dostal od svojho otca, prezidenta Michala Kováča, milosť len preto, aby mohol dostať naspäť pas, bez ktorého nemohol vycestovať do Nemecka, kde chcel predstúpiť pred súd v Mníchove, aby dokázal svoju nevinu v tzv. kauze Technopol. Paradoxom bolo to, že najprv slovenské štátne orgány – ako to konštatoval vyšší krajinský súd vo Viedni – zavliekli prezidentovho syna do Rakúska, aby ho rakúske orgány vydali nemeckým a potom, keď prezidentov syn sám chcel do Nemecka vycestovať, slovenské štátne orgány mu v tom bránili zadržaním pasu s odôvodnením, že je obvinený z podvodu. V duchu tohto paradoxu dnes konali aj slovenskí poslanci, ktorí svojím rozhodnutím urobili z obete zavlečenia podozrivého zo spáchania trestného skutku podvodu. Toho skutku, ktorý v skutočnosti nespáchal, čo už pred devätnástimi rokmi konštatoval mníchovský súd,” zdôraznil Žitný.
“Takto to vyzerá, keď sa slovenskí politici rozhodnú presadzovať právo a spravodlivosť. Dúfam, že ústavní sudcovia, ktorí budú o zrušení amnestií rozhodovať, budú rozhodovať podľa práva a nie podľa toho, čo diktujú záujmy politických strán,” povedal na záver.
Poslanci Národnej rady v stredu 5.4. zrušili amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných.
Aj keď plénum amnestie Mečiara a milosť Kováča zrušilo, posledné slovo bude mať Ústavný súd SR. Ten do 60 dní buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v uvedenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu minulotýždňová zmena Ústavy SR.