AUTO: General Motors sa vrátil na burzu

502

Dlho očakávaná prvotná ponuka (IPO) bola najväčšou v americkej histórii a jednou z najväčších v histórii svetových búrz. Americká vláda sa tak zbavila časti svojho podielu v automobilke rok po jej záchrane.
Hodnota IPO dosiahla 20,1 miliardy USD (14,91 miliardy eur), keďže cena akcie bola ocenené na hornej hranici navrhovaného pásma vďaka vysokému dopytu investorov. Koncern predal 478 miliónov kmeňových akcií po 33 USD, čo mu prinieslo 15,77 miliardy USD. Ďalších 4,35 miliardy USD získal z predaja prioritných akcií.
Vrátane opcií, umožňujúcich upisovateľom predať viac akcií, ktoré zrejme budú v najbližších dňoch uplatnené, GM by mohol celkovo získať až 23,1 miliardy USD. Znamenalo by to tiež, že návrat GM na burzu bol najväčšou prvotnou ponukou v histórii svetových búrz.
Americká vláda po uplatnení opcií získa 13,6 miliardy USD. Jej podiel v GM klesol na 33,3 %. Podiel kanadskej vlády sa po IPO znížil z 11 % na menej než 10 %.
Akcia GM sa dnes začne obchodovať na burzách v New Yorku a Toronte. Očakáva sa, že sa zobchodujú veľké objemy, keďže hedžové fondy a ďalší krátkodobí majitelia sa budú snažiť vybrať zisky.
„Prvotná verejná ponuka General Motors predstavuje významný míľnik pri radikálnej premene nielen kultovej značky, ale celého amerického automobilového priemyslu,“ uviedol americký prezident Barack Obama. „Vláda prostredníctvom prvotnej ponuky zníži svoj podiel takmer o polovicu. Pokračuje totiž v plnení svojho sľubu, že vystúpi z tejto investície a ochráni amerických daňových poplatníkov.“
GM dostal v roku 2009 od vlády finančnú pomoc vo výške 49,5 miliardy USD. Ministerstvo financií zatiaľ dostalo z IPO – bez uplatnenia opcií – asi 12 miliárd USD. Automobilka navyše zatiaľ splatila úvery vo výške 6,7 miliardy USD.
Financial Times s odvolaním sa na zdroje blízke IPO tvrdí, že najväčšími novými akcionármi v GM sa stanú americké podielové fondy. Približne 10 % z akcií ponúknutých v rámci IPO získali zahraniční investori.