Bangladéš zadržal severokórejského diplomata. Pašoval 27 kíl zlata

594

Bangladéšske colné úrady zhabali takmer 27 kilogramov zlata v hodnote asi 1,7 milióna dolárov, ktoré sa v piatok do krajiny pokúsil previesť severokórejský diplomat. Informovala o tom agentúra AFP.   

Polícia a colníci na letisku v Dháke vyzvali prvého tajomníka severokórejského veľvyslanectva, ktorý priletel zo Singapuru, aby predložil ku kontrole batožinu. To ale Sun Jong-nam odmietal s odvolaním sa na diplomatickú imunitu. Po viac ako štyroch hodinách napätého dohadovanie sa Sun podvolil. Colníci potom našli zlaté prúty a ozdoby vážiaci 26,795 kilogramu.

Diplomat, ktorý priletel zo Singapuru spoločne so severokórejským veľvyslancom v Bangladéši, bol prepustený na základe viedenskej konvencie, ale zlato bolo zhabané.

Bangladéšske úrady chcú diplomata stíhať podľa tvrdých protipašeráckým zákonom, ktoré v krajine platia. Čakajú len na súhlas ministerstva zahraničia, ktoré musia informovať Severnú Kóreu. Polícia predpokladá, že Sun pašoval zlato pre miestne zločinecké podsvetie, ktoré ho využilo ako kuriéra. Pokiaľ bude súdený, hrozí mu až doživotné väzenie.