Baumgartner padal rýchlosťou 1342,8 km/h: Ani som nevedel, ako rýchlo letím!

1098

Felix Baumgartner (43) posunul hranice nemožného. Skočil z okraja vesmíru a prekonal rýchlosť zvuku. Napriek obavám to šťastne dopadlo.

Rakúšan Felix Baumgartner sa stal prvým človekom, ktorý voľným pádom prekonal rýchlosť zvuku. Rýchlosť cez 1127,6 kilometrov za hodinu dosiahol podľa televíznych záberov 40 sekúnd po tom, čo vyskočil z tlakovej kabíny z výšky 39,044 kilometra nad zemských povrchom. Podľa agentúry AP mal Baumgartner rýchlosť viac než 1342 kilometrov za hodinu.

Rakúšan začal stúpať do výšky v tlakovej kabíne pripevnenej k balóne s héliom krátko po 17:30 SELČ. Keď balón prestal stúpať, Baumgartner vyrovnal tlak s vonkajším prostredím a krátko po 20:00 SELČ vyskočil. Zhruba po 40 sekundách dosiahol maximálnu rýchlosť, potom ho však začal spomalovať hustejší vzduch v nižších vrstvách atmosféry. Po štyroch minútach a 19 sekundách voľného pádu Rakúšan otvoril padák a o 20:16 SELČ v poriadku pristál v Novom Mexiku.

Pokus o rekord skončil smrťou Skydiver. Neotvoril sa mu padák

Baumgartnerovi sa podarilo prekonať tri zo štyroch plánovaných svetových rekordov. Okrem najvyššej rýchlosti dosiahnutej voľným pádom aj nový rekord vo výške dosiahnutej v balóne a vo výške, z ktorej človek zoskočil. Jeden rekord sa mu však pokoriť nepodarilo. Baumgartner totiž otvoril padák skôr, než sa čakalo. Preto rekord v dĺžke voľného pádu neprekonal. Stále teda platí rekord Joea Kittingera z roku 1960, ktorý letel voľným pádom štyri minúty a 36 sekúnd.

Rakúšan na tlačovej konferencii po zoskoku povedal, že je ťažké opísať pocit, ktorý človek zažíva pri tak rýchlom páde, pretože to vraj necíti a ani nevie, ako rýchlo letí.

Vedci vymysleli jedlo pre kozmonautov, bohužiaľ je z ich výkalov

Päť rokov príprav a milióny eurRakúsky parašutista sa na výkon pripravoval päť rokov. Tento rok absolvoval dva skúšobné zoskoky z 21 800 metrov a 29 610 metrov. Rekordnému zoskoku ale dlho bránilo počasie, naposledy v utorok musel kvôli silnému vetri Baumgartner svoj pokus zrušiť.

Rozpočet projektu organizátori nezverejnili. Podľa médií ale náklady dosiahli asi 50 miliónov eur.